RADYOCU RÖPORTAJLARI

MİNE AYMAN (TRT KENT RADYO İSTANBUL)

mine44
Kendisini bu röportajla daha yakından tanıyacaksınız.
Yılların radyo programcısı, astroloji yazarı ve radyo iletişim danışmanı MİNE AYMAN röportaj konuğum…
 
ŞEHNAZ GÜL:  Muhakkak 14 yaşında radyo programcılığına başlamanın, çok faydasını görmüşsündür. Bir yandan da,  o dönemde yaşadığın dezavantajlar oldu mu merak ediyorum? Dinleyenler 14 yaşında bir çocuğun sesinden, radyo programı dinliyorlardı yani. Tepkileri nasıldı sana karşı?
 
MİNE AYMAN:14 yaşımda mahalle radyosunda radyoculuk hayatıma başladım ve başlar başlamaz dinleyenler tarafından çok sevilip desteklendim. Çocuk sesime rağmen anonslarım ve seçtiğim şarkılar çok sevildi ve böylece kariyerime erken başlangıç yapmış oldum. İyi ki de o yıllarda evime çok yakın yerde ve tanıdığım insanlar radyo kurmuş da bende böylece çocukluktan yetişmiş oldum J
 
 ŞEHNAZ GÜL: Peki o yaşta radyo programı sunmaya başladığında, bu işi profesyonel anlamda meslek olarak yapmak istediğinin kararını vermiş miydin? İlerleyen dönemlerde mi kararın netleşti?
 
MİNE AYMAN: Her programımda yaptığım işten inanılmaz keyif almıştım ve dolayısıyla bu işten vazgeçmemeliyim demiştim. Sonra 16 yaşımda yerel bir radyoya başladım ve bu şekilde profesyonel olarak radyoculuk hayatımı sürdürdüm. Yerel radyolardan, zaman içinde bölgesel ve ulusal radyolara ulaştım. 21 yıldır radyo programı yapıyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum, umarım sağlığım el verdiği sürece bu işi ölene kadar hep yaparım.
  mine22
ŞEHNAZ GÜL: Şu an TRT Kent Radyo İstanbul’da, “Enikonu Sohbet” adını verdiğin programında, her akşam müzik dünyasından isimler ağırlıyorsun. Günümüzün radyo sektöründe, senin kadar çok konuk ağırlayan bir radyocu daha var mı bilemiyorum. Ne kadar sürede, kaç konuk ağırladın?
 
MİNE AYMAN: Evet, hafta içi her gün TRT Kent Radyo İstanbul’da 23:00 – 01:00 saatleri arasında “Enikonu Sohbet” adlı programımı yapıyorum ve her gece müzik dünyasından konukları ağırlıyorum, bazen iki konuğu peş peşe ağırladığım da oluyor aynı program içinde. Benden başka bildiğim kadarıyla hafta içi her gün konuk ağırlayan başka bir radyo programı yok ve bu yüzden programıma ilgi çok. Şimdiden Şubat ayı sonuna kadar program konuklarımı belirledim, önceden planlama yapıyor ve yeni çıkan projeleri hemen programımda tanıtmak istiyorum. Müzik sektörünü tam anlamıyla takip eden bir program yapıyorum, hem eski hem de yeni sanatçıları, aranjörleri, söz ve bestecileri programımda ağırlıyorum. Şu ana kadar yedi ay içinde 134 konuk ağırlamışım ve Şubat ayında da 25 konuğu ağırlamayı planlıyorum. Hatta planlama hazır; 1 Şubat Pazartesi Hüner Coşkuner, 2 Şubat Salı Beşir Bayraktar, 3 Şubat Çarşamba Sinan Akçıl, 4 Şubat Perşembe 23:00 Majeste & 00:00 Funda, 5 Şubat Cuma 23:00 Hakan Tunçbilek & 00:00 Gökhan Uzunali, 8 Şubat Pazartesi Beyza Durmaz, 9 Şubat Salı Gökhan Özen, 10 Şubat Çarşamba Emre Aydın, 11 Şubat Perşembe Ege, 12 Şubat Cuma Nükleer Başlıklı Kız, 15 Şubat Pazartesi Ayşen & Kemal Şimşekyay, 16 Şubat Salı Kubat, 17 Şubat Çarşamba Ceynur, 18 Şubat Perşembe Suadiye, 19 Şubat Cuma Murat Alpsu, 22 Şubat Pazartesi 23:00 DJ Mert Hakan & 00:00 Ümit Kuzer, 23 Şubat Salı Seda Üren, 24 Şubat Çarşamba Ayla Çelik, 25 Şubat Perşembe Hakan Kahraman, 26 Şubat Cuma Özlem Ağırman ve 29 Şubat Pazartesi Emir konuğum olacak.
 
ŞEHNAZ GÜL: En unutamadığın programı, hangi konuğunla gerçekleştirdin ve anısı nedir o programın?
 
 MİNE AYMAN: En eğlenceli programlarımdan biri 28 Ekim 2015’de İrem Derici ile gerçekleşti, gerçekten çok güldüğüm ve keyif aldığım bir program olmuştu. Ayrıca o gün benim doğum günümdü, doğum günümü canlı yayında İrem Derici ile kutlamış olmam da ayrıca güzel bir anı olarak kaldı bana.

ŞEHNAZ GÜL: Bu kadar çok konuk ağırlamanın sonucunda da, yakında gerçekleşecek olan 4. Sihirli Mikrofon Radyo Ödülleri’nde “Yılın En İyi Radyo Konuk Programı” adayısın. Aday olmak da elbet ödüllendirilmektir. Bu konuda neler söylemek istersin?
 
MİNE AYMAN: 4.Sihirli Mikrofon Radyo Ödülleri’nde ilk kez aday olarak gösteriliyorum ve TRT Kent Radyo İstanbul’da yaptığım “Enikonu Sohbet” programımla aday olmanın gururunu yaşıyorum. “Yılın En İyi Radyo Konuk Programı” dalında adayım ve bu ödülü almayı çok istiyorum. Hafta içi her gece müzik dünyasının önde gelen isimlerini ve yeni çıkan isimleri ağırlıyorum. Enikonu Sohbet’te, konuklarımın yeni çıkan projelerini tanıtıyorum ve ayrıca müzik dışında da birçok konu hakkında keyifli sohbetler gerçekleştiriyoruz. Kısa bir süre içinde şu ana kadar 134 konuk ağırlamış olmam da dikkate değer diye düşünüyorum. 21 yıldır radyo sektörüne verdiğim hizmet inşallah bu güzel ödülle taçlanır. Ama tabii ki takdir oy kullanan değerli dinleyicilerimizin. Ödülü almak önemli ama senin de dediğin gibi aday olmak da çok önemli, hele de diğer adayların hepsi ulusal radyolarda çalışıp aday olmuşken, ben daha birinci yılını yeni doldurmuş yerel bir radyo olan TRT Kent Radyo İstanbul’daki programımla adayım. Aynı zamanda radyom “Yılın En İyi Yerel Radyosu” dalında da aday ve radyomun bu ödülü hak ettiğini düşünüyorum çünkü TRT Kent Radyoları bir yıl içinde gerçekten çok fazla yol kat etti ve yayınladığı farklı programlarla dinleyici sayısını hızlı bir şekilde arttırdı. 
 
 mine11

BİR ŞARKININ TUTUP TUTMAYACAĞINI

BAŞINDAN HİSSEDEBİLİYORUM

 
 ŞEHNAZ GÜL: Ne zamandır sanatçılara radyo danışmanlığı yapıyorsun? Her işin bir zorluğu vardır derler. Radyo danışmanlığının, sana göre zor yanları nelerdir?
 
MİNE AYMAN: Ben 2000 yılında müzik şirketlerinde bir süre basın danışmanlığı yapmıştım zaten sonra radyoculuğa geri dönmüştüm. 2010 yılında yeniden danışmanlık yapmam için sanatçılardan ve prodüktörlerden teklifler almaya başladım ve yeniden danışmanlık yapmak için de uzmanlık alanım olan radyoyu seçtim. Radyo danışmanlığı gerçekten çok önemli, özellikle de yeni çıkan isimlerin kendilerini radyoculara doğru bir şekilde tanıtabilmeleri için arada köprü oluyorum. Yıllardır radyoculuk yaptığım için, çalıştığım isimleri de özellikle seçtikleri şarkılar konusunda doğru yönlendirmeye çalışıyorum. Müzik kulağım iyi olduğu için bir şarkının tutup tutamayacağını, radyocuların sevip sevemeyeceğini en başından hissedebiliyorum. Özellikle klip şarkısı için de yönlendirmelerde bulunuyorum. Genelde yeni isimleri tanıtmak zaman alıyor ve sanatçının sabırlı olması gerekiyor. Bazen bu bekleme dönemleri sanatçıda stres yaratabiliyor ve işte bu dönemlerde doğru dengeleri kurmak gerekiyor. Her yeni projede ister istemez bende stres yaşıyorum çünkü bir sorumluluk almış oluyorum ama güzel ve başarılı olacak projelerde çalıştığım için genelde çok fazla zorluk yaşamadan işimin üstesinden geliyorum.

DİNLEYİCİ OLARAK,

ÇOĞU RADYONUN HEP AYNI ŞARKILARI ÇALMASINDAN SIKILDIM

 
 ŞEHNAZ GÜL: Mesleğinin gereği olarak, gün içinde farklı farklı radyoları da dinliyorsundur muhakkak. Radyo programcısı ve radyo danışmanı olarak değil, sadece dinleyici olarak günümüzün müzik sektörünü ve radyo sektörünü değerlendirir misin? Merak ediyorum düşüncelerini?
 
 MİNE AYMAN: Otomobil kullandığım her saatte mutlaka radyoları dinliyorum. Hem bir radyocu hem de radyo danışmanı olarak hangi şarkıların yayınlandığını takip ediyorum ama bir dinleyici olarak çoğu radyonun hep aynı şarkıları çalmasından sıkıldığımı söylemeliyim. Ben kendi programlarımda ilk saatte hep konuk ağırlıyorum ama ikinci saatte yeni çıkan isimlere de ve farklı şarkılara da yer veriyorum. Sürekli aynı şarkıları yayınlamak beni ve dinleyicilerimi sıkabileceği için sürekli yeni ve farklı ne çalabilirim diye araştırıyorum ama elbette çok tutan hit şarkıları da yayınlıyorum. Keşke diğer radyolarda da bu özgürlük olsa ve her gün sadece aynı şarkıcılar ve aynı şarkılar yayında olmasa, ayrıca yayın akışlarında yeni isimlere de daha çok şans verilse keşke.
mine66.jpg
  
ŞEHNAZ GÜL:  İlk projelerini yayımlayan, yeni çıkanlardan, severek dinlediğin 3 isim söyler misin?
MİNE AYMAN: Buray, Güliz Ayla ve Grup 27.
  
ŞEHNAZ GÜL:  Astroloji yazarlığı yapıyorsun aynı zamanda. Astrolojiye ilginin olduğunu ne zaman ve nasıl keşfettin? Astroloji yazarlığına gelene kadar olan süreçte, bu konuda neler yaptın?
 
MİNE AYMAN: Çocukken gazete okumaya başladığım yıllarda hep burç köşeleri ilgimi çekiyordu ve burçlarla ilgili etrafımdaki insanlara sorular soruyordum. Sonra büyüdükçe astroloji kitapları almaya ve kendi kendime astroloji yorumları yapmaya başladım. Sonra astroloji seminerlerine katıldım ve bilgilerimi geliştirdim. 2013 yılında Astroloji Türkiye okulundan ileri seviye astroloji eğitimi aldım ve böylece çok daha derin bilgilere ulaştım. Posta gazetesinin Karnaval ekinde her pazar dört yıldır yazılarım yayınlanıyor. Ayrıcawww.posta.com.tr adresinde de astroloji yazılarıma ve her hafta burçlara özel seçtiğim şarkılara ulaşabilirsiniz.
 
 ŞEHNAZ GÜL: Hafta içi her gün, radyo programında konuk ağırlıyorsun. Dolayısıyla programlarına hazırlanmak için zaman harcıyorsun. Bir yandan da radyo danışmanlığı ve astroloji yazarlığını sürdürüyorsun. Eğer kendine ayırmak için sana zaman kalıyorsa, neler yapıyorsun?
 
MİNE AYMAN: Radyo, PR işlerim ve astroloji dışında kendime kalan zamanlarda aletli pilates yapmaya başladım ve stres atma adına çok faydasını görüyorum. Ayrıca sinemaya gelen iyi filmleri kaçırmamaya da özen gösteriyorum. Güzel ve geniş bir film koleksiyonum var, evde de vakit buldukça film izlemeyi tercih ediyorum. Çok fazla yeni kitap aldım, yakın zamanda onları okumayı planlıyorum. Arkadaşlarımla birlikte güzel eğlence mekanlarında vakit geçirmekten de keyif alıyorum.
 
 ŞEHNAZ GÜL: Röportaj için çok teşekkür ederim. Son olarak eklemek istediklerin var mı ve MÜZİKTEN HABERLER hakkındaki düşüncelerini alabilir miyim?
 
 MİNE AYMAN: Bende röportaj için ve bu harika sorular için çok teşekkür ederim. Çok güzel ve düzenli bir müzik sitesi, yapılan haberleri takip ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum. 
 
 
 
Reklam

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.