AYIN KONUK YAZARI

KONUK YAZAR, SEMA ERYİĞİT

SEN DE YAZ YAZ YAZ…

NE OLACAK BU YAZ?

26157_416933494202_328803_n

Bu sene hepimizin dilinde aynı cümle

“Bu sene yaz gelmeyecek”

 Evet havalar mevsim normallerinin altında seyrediyor, dengesizce yağmurlar yağıyor, gündüz çok sıcak olsa da akşamları serin rüzgarlar esiyor. Havaların dengesizliğinden şikayet etmeye hakkımız yok. Tüm insanlık el birliğiyle yaptık bunu. Bir metrekare yeşil alan görünce beton dikmek için, rant için gözü dönen insanoğlu şimdi havaların gidişatına oflayıp poflama hakkına sahip değik. Bu konu başlı başına başka bir yazı konusu olabilir ama burada müzikte bahsedeceğim.
 Yaz gelmediği gibi bu sene sanırım gerçek bir hit şarkı da gelmeyecek. Aslında bu yıl umutluydum, bir çok sanatçı yeni şarkı hazırlıkları içindeydi ancak gelin görün ki hala çıkmayanlar var. Çıksa da yeteri kadar etki sağlayamayanlar var.
Malumunuz son zamanlarda yaz mevsimlerimiz “hit fakiri”. Gezi olayları bir yazı heba etti, bir sonraki sene de Soma faciası hepimizi olduğu gibi müzik dünyasını derinden etkiledi. Bu yıl da baş rolde seçimler vardı.
Genelde sanatçılar yazlık şarkılarını Mayıs ayında çıkarırlar ki festivallere, açık hava konserlerine yetişsin. Genelde belediye festival komiteleri en popüler isimleri davet etmek ister, bu yüzden o an tvlerde klibi dönen, radyolarda en çok çalınan isimlere teklif götürürler. Fakat son bir kaç yıldır bu döngü bozuldu. Sanatçıların en büyük gelir kaynaklarından birisi olan festivaller de hem toplumsal olaylar hem de ramazanın yaza denk gelmesi dolayısıyla sürekli tarih değişikliği göstermekte ya da iptal edilmekte.
Çoğu sanatçı mayısta çıkarmayı planladıkları yeni şarkılarını seçim dolayısıyla ertelediler. Rafet El Roman, Yusuf Güney, Gökhan Özen yeni şarkılarını beklediğimiz isimlerden bazıları. Rafet El Roman ve Yusuf Güney bir davette karşılaştığımızda yeni şarkılarının mayısta bizlere ulaşacağını söylemişlerdi. Gökhan Özen ise radyocuları ofisinde ağırlamış ve yeni şarkılarını dinletmişti. 10 Haziran gibi çıkmasını planlıyordu. Seçimi bekleyenler sandıklardan bir hükumet çıkmaması ve bir koalisyon kurulma konusunda hala gelişme olmaması yüzünden sanırım şarkıları askıya aldılar.
Ama bu iş de borsa değil ki arkadaş. Onu bekle bunu bekle, bu kadar strateji hesabı yap yap nereye kadar?
Bu konuda en cesur davrananlar Gülşen ve Sinan Akçıl oldu. Hadi Sinan’ınki single, peki ya Gülşen? “Bana ne kardeşim siyasetten, ben müzik yapıyorum” deyip albümü gönderdi müzik marketlere (bu da 2000lerin başından kalan bir tabir, o yıllara selam olsun. Şimdi müzik market denen mekanlar mumla aranıyor ya neyse) Gülşen şarkılarına güveniyordu, seçim meçim beklemedi. Haa şahsi fikrim “Bangır Bangır” muhteşem bir şarkı değil ama şu an daha iyisi çıkmadığı için gideri var. Kötü de demiyorum, dinledikçe alışıyor insan. Oğlum da çok seviyor şarkıyı (kendisi 3 yaşında olur) Albümde herkesin sevdiği başka başka şarkılar var. Yalnız “Dan Dan” şarkısı oğlumun diline düşmez inşallah, zira içinnde ” öldürürüm kendimi, dan dan dan” sözleri olduğu için kaygılıyım.
Mustafa Sandal ses getirmedi, “SüperStarımız başımızın tacı olsa da yeni şarkısı bu yazın şarkısı değil, Demet Akalın Ders Olsun ile bizi Bebek’te 3-5 tur attıramıyor, Mustafa Sandal ses getirmedi, Serdar Ortaç yürüyor ama koşmuyor, Ayşegül Aldinç yavaş yavaş ilerliyor, Nazan Öncel radyolarda çalıyor ama, aması var işte…”Serdar Ortaç yürüyor ama koşmuyor, Ayşegül Aldinç yavaş yavaş ilerliyor, Nazan Öncel radyolarda çalıyor ama, aması var işte… Bir türlü o ışık yakalanmıyor son yıllarda. Bu sadece bizde değil tüm dünyada baş gösteren bir kısır döngü.
Çıkanlar ve çıkacaklarla bu yılın yaz mevsimini neredeyse ortaladık. Umarım beklenen hit şarkı bir an önce gelir de biz de zevkle çalarız. Erken seçim kararı alınır da çıkacak şarkılar ertelenirse hevesimiz başka bahara kalır.
Screenshot_11-690x337
Biz yep yeni şarkıları sizlerle paylaşmak için her an görev başındayız. Kulağınız radyolarda olsun. Kalın sağlıcakla…
Sarı Şeker Sema

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.