SANATÇI RÖPORTAJLARI

BİLGE NİHAN RÖPORTAJI

 unnamed (1)   Son günlerde “Mutlu Son” isimi şarkısına çektiği kliple adından söz ettiren Bilge Nihan  röportaj konuğum oldu.

 ŞEHNAZ GÜL: “Yelkovan” a gelmeden önce, geçmiş zamana gidelim. Okuyucularımıza müzik geçmişinden bahseder misin?

BİLGE NİHAN: Müzik benim yaşamıma gerçekten çok küçük yaşlarda girdi. Çünkü babam başta olmak üzere ailemde birçok müzisyen var. Dolayısıyla 3-4 yaşlarından itibaren hep şarkılara eşlik ederek büyüdüm. Hatta vokal yapmayı bile babamdan öğrendiğimi hatırlıyorum.

 

Küçük bir çocukken şarkı söylemeye başladım hatta ilk okulda güzel şarkı söylediğim için öğretmenlerim tüm okul şarkılarını bana söyletirdi.

ŞEHNAZ GÜL: Sosyal pedagoji alanında eğitim görmüşsün. Müziğin dışında sosyal pedagoji hedeflerinden biri miydi? Yoksa sende ailenin gönlü olsun diye müzik dışında başka bir alanda eğitim görenlerden misiniz?

BİLGE NİHAN: Aile müzisyen olduğu için müzik eğitimimi hep desteklediler. Eğitim konusunda şanslı bir çocuktu.İstediğim okullara gittim, ailem de en iyi şekilde yönlendirdi ve destekledi diyebilirim.

ŞEHNAZ GÜL: 4 şarkıdan oluşan mini albümün “Yelkovan” ın hazırlık sürecinden ve çalıştığın isimlerden bahseder misin?

BİLGE NİHAN: Albüm için 2 yıldan uzun bir süre hazırlandık diyebiliriz. Fikrin tam olarak olgunlaşmasını bekledik de denebilir. Özgür Turgut, Ulaş Önal, Cüneyt Yamaner gibi değerli müzisyenlerle çalıştık. Albümün prodüktörlüğünü üstlenen Cüneyt Yamaner yönlendirdi şarkı seçimlerinde. Benim de kalbime dokunan şarkılar çıktı ortaya. İnsanların dinledikçe daha çok seveceği, tekrar tekrar dinleyeceği, özlenen şarkılar yaptığımızı söyleyebilirim.

“Nebahat Çehre, klibimde oynama teklifime “tamam” dediğinde sevinçten ağlayarak ,O’na sarıldım”

unnamed

ŞEHNAZ GÜL: Albümün çıkış şarkısı ve ilk kliplenen şarkısı “Kilit” oldu.2. klibin ise “Mutlu Son” isimli şarkına geldi.Ben “Mutlu Son” u çok sevdim.Yorumuna da bayıldım.”Mutlu Son” sürprizli bir klip. Nebahat Çehre klibinde oynayarak,sana destek oldu.Klibinde rol alma hikayesinden bize bahseder misin?

BİLGE NİHAN: Sevgili Nebahat Çehre hepimizin sevdiği ve saygı duyduğu tartışılmaz bir isim. Klip düşüncemizi desteklemesi ve bir saniye bile düşünmeden yanımda yer alması beni fazlasıyla mutlu etti. Hatta; bana “tamam” dediğinde sevinçten ağlayarak ona sarıldım. Gerçekten benim için önemli bir destekti bu.

ŞEHNAZ GÜL:Çalıştığın isimler arasında, Ege,Tan,Bengü, Özgün ve Burcu Güneş var. Enbe Orkestrası ile de çalışmışsın.Albüm sürecinde bu isimlerden destek gördün mü?

BİLGE NİHAN: Bu isimlerle yoğunluk nedeniyle albüm döneminde pek görüşemedik ama albüm fikrinin geliştiği dönemde özellikle bazı isimlerin desteğini hissettim.

ŞEHNAZ GÜL: Nasıl tepkiler alıyorsun?

BİLGE NİHAN: Çok güzel tepkiler aldık albüm çıktığından bu yana. Şarkılar çok seviliyor, bu da beni mutlu ediyor.Birden patlayan ama devamı gelmeyen işler yapmak yerine; kalıcı olabilmek adına “kaliteli müzik” yapmaya ve iyi şarkı söylemeye odaklandık. İyi müzik dinleyicisinin beklentilerini karşılayan bir iş var elimizde. Hiç beklemediğimiz yerlerden, hiç tanımadığımız insanlardan “çok güzel olmuş” mesajları alıyoruz ve buna çok seviniyoruz.

unnamed (2)

“Ben işin yorum kısmında daha iyi olduğumu düşünüyorum”

ŞEHNAZ GÜL: Senin de söz ve bestelerin var mı?

BİLGE NİHAN: Ben işin yorum kısmında daha iyi olduğumu düşünüyorum.

ŞEHNAZ GÜL: Sosyal medyayla aran nasıl? Okuyucularımız seni nerelerden takip edebilirler?

BİLGE NİHAN: Sosyal medya hesaplarımı genelde aktif olarak kullanmaya çalışıyorum. Facebook’ta Bilge Nihan,Twitter’da “BilgeNihan” ve Instagram’da “Bilgenihanim” hesaplarımız var. Dinleyicilerimiz bana bu hesaplardan ulaşabilir ve benimle bağlantıya geçebilir.

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.