SANATÇI RÖPORTAJLARI

HAZAL

unnamed (2)

 

 

 

Müzik Dünyasına adını 90’lı yıllarda kazıyan HAZAL ile günümüzün müziğini,müzik sektörünü ve yeni albümü”AŞKTAN BIÇAK” ı konuştuk.Neler mi anlattı ?

 

Hepsi bu röportajda…

 

ŞEHNAZ GÜL: Türkçe pop müziğinin en popüler olduğu 90’lı yılların sonunda çıktın karşımıza.Hafızalara kazınan şarkılarınla o dönemde en dikkat çeken isimlerden oldun.Ben konuyla ilgili bir yazı yazmıştım.Senin de düşüncelerini merak ediyorum.90’lı yılların popüler müziği ile günümüzün popüler müziğini kıyaslarsan neler söylersin?

HAZAL:İlk albümümü o dönemde yapabildiğim için çok şanslı sayıyorum kendimi. Çünkü şu anda Maria Callas olsan bir önemi yok.90 yıllar, popüler müziğin en üretken olduğu,sektörün büyümesi ve gelişmesi adına doğru adımların atıldığı, dinleyicide ilgi ve heyecan yaratan verimli yıllardı.Yapım şirketleri ağırlıklı olarak, eğitimli ve sesi iyi olan genç yeteneklerin peşindeydi ve profesyonellik adına hiç bir masraftan kaçınmazlardı.Dolayısıyla bu renkli ve çok çeşitli ortam müziği zenginleştirdi.Farklı tarzlar, farklı yorumlar.Herkes, ben daha farklı ve daha iyi olanı nasıl yapabilirim diye düşünerek işe başlıyordu.Tabii her dönem olduğu gibi 90’lı yıllarda da magazinsel,şova dayalı müzikal değeri olmayan kişiler ve prodüksiyonlar vardı.

Kişisel düşüncem,80’lerin pop müziğinin, daha doğrusu o zaman ki adıyla Türk Hafif Batı Müziği’nin daha başarılı olduğu yönünde.Türk Hafif Batı Müziği’ne ne oldu da ya da ne amaçla Pop Müzik denmeye başladı onu da anlamış değilim.Müzikte geldiğimiz noktaya bakarak pek de hayra alamet olmadığını görüyorum.

Tekelleşmiş bir müzik sektörü, tek tip müzik ve aynı şarkıcıların yarattığı bir kısır döngü.Şarkıcılık vasfına sahip çok az insan var ama teknoloji sağolsun; aynı besteciler, aynı aranjörler ki bunlar iki elin parmaklarını geçmezler.Şu anda müzik sektörü hediyelik eşya satar gibi ürününü allayıp, pulluyor, fotoğrafını, videosunu çekiyor sonra da vitrine koyuyor. Oysa şarkıların,müzikaliten yorumculuğun konuşulmalı.İşin görsel yanını müziğin önüne geçirirsen orada arızalar başlar.Başladı da zaten.

Biz toplum olarak dengeleri geç oturtan bir toplumuz.Bu da bir süreç ve müzikte özlenen, verimli günler çok yakında. Bunu dinleyicilerin kendilerine dayatılan müzikle ilgili yorumlarına ve iyi bir dinleyici olarak kendi hislerime güvenerek söylüyorum.Herkeste bir bıkkınlık söz konusu.

Yapımcıların çoğu ve topluma sanatçı diye dayattıkları insanlar, yaptıkları işin toplum üzerindeki etkileri ve müziğin gidişatı ile alakalı olarak,taşımaları gereken sorumluluğu taşımıyorlar.Az sayıdaki emekçi yapımcı, müzisyen ve yorumcuları bunun dışında tutuyorum.

ŞEHNAZ GÜL: 1995 ylında “Sevdalım” ,1997 “Aşka Dair” ve 1999 yılında “Sürgün Aşkımız” dedin 2 yıl ara ile sevenlerin, yeni bir albüm yayımlamana alışmışken, Hazal birden sessizliğe büründü.10 yıl aradan sonra 2009 yılında “Geriye Dönme” isimli albümün yayımlandı.Neydi sana bu kadar müziğe ara verdiren sebep?

HAZAL:Müziğe ara vermek diye bir şey, Allah sağlık ve ömür verdiği sürece söz konusu olamaz. Sanatçı sıfatını hak etmek gerektiğine çok inanıyorum. Tasdiklenmiş bir yetenek olabilirdim ama eğitimimi yarım bırakmış olmak bana kendimi kötü hissettiriyordu.2001 yılında çıkan öğrenci affıyla konservatuvara geri döndüm ve albüm yapmadım. Bu kararımdan asla pişman değilim. Benim asıl ait olduğum yer sahne. Albüm yapmadığım süre boyunca sahne almaya devam ettim. Şarkı söylemeden durmam, mümkün değil. Açıkçası dinleyicimden gelen yoğun talep üzerine, hadi o zaman bir albüm yapalım dedim. Ayrıca 2000’li yılların başından itibaren sektörde de bir yozlaşma başlamıştı. Ak koyun, kara koyun karışınca; ne haliniz varsa görün dedim .

ŞEHNAZ GÜL:  5 senelik  aradan sonra ,5. albümün “Aşktan Bıçak” ile dinleyicilerinde yeniden buluştun.Bu albüm kimlerin imzasını taşıyor? Hazırlık aşamasından bahseder misin ?

Bu albüm için iki sene çalıştık.İyi bir repertuvar işin olmazsa olmazı ve sanırım bu albümde en güçlü ve dengeli repertuvarımı yakaladım.Bütün şarkılarım çıkış şarkısı niteliğinde.Benim için en önemli olan, arkasında durabileceğim anlamlı sözlere sahip, melodisi güçlü şarkıları bir araya getirebilmektir her zaman.Bu noktada 10 yıldır birlikte çalıştığım yol arkadaşım Dost Bilen Kırım devreye giriyor. Albümde 6 şarkısı var.”Aşktan Bıçak” ta değerli söz yazarı Günay Çoban’la, ”İzi Kalır”da ise Tasos Panagis’le başarılı bir ortaklık söz konusu. ”Kutup Yıldızım” , ”Sayende”, ”Nerelerdeydin” ve ”Kırık” ise söz ve müziğiyle kendisine ait.

İlk albümün bana kazandırdığı en güzel insanlardan Kerime Abidik,ilk albümümde çok sevilen”Elden Yar Olmaz” ın yeniden düzenlenmesi dışında,”Gecemin Düşü” ve ”Aşk Her Şeye Hakim” isimli birbirinden güzel 2 yeni şarkısıyla renk kattı.Kadına karşı şiddet konusunu can alıcı bir dille işleyen ”Güvercinler uçabiliyor mu’nun sözleri Şair Burçak Durak’a ,bestesi Alper Çam’a ait. Albümdeki tüm düzenlemeleri Ali Cem Çehreli yaptı. Türk müziği enstrümanlarını ve makamsal melodileri barındıran, ilk albümden bu yana yapmak istediğim tamamen akustik bir albüm bu.Bu açıdan çok mutluyum.Bu değerli insanları bir çatı altında toplayan ve bu albüme yatırım yapan prodüktörüm Ahmet Güngörmüş’e ve Fono Müzik’e ne desem yetersiz kalır.İyi ki varlar.

unnamed (3)

Onaylanmış konserlerim,TV programlarım iptal edildi benim.Kimseyle bir sorunum yok ama birilerinin benimle var belli”

 

ŞEHNAZ GÜL: Yapımcının “Hazal, kilo vermeden klip çekilmeyecek” söylemine dair basında haberler çıktı.Doğrusunu senden öğrenmek istiyorum.Ortada böyle bir söz var mı? Bu sözü yapımcın mı söyledi? Yoksa başka biri mi? Başka biriyse kim ?

 

HAZAL: Albüm çıktıktan sonra her şey prosedüre uygun bir şekilde ilerliyordu.Şarkılar dijital ortamda dinleyiciler tarafından çok beğenildi.Radyo programlarıyla tanıtıma başladık.Sıra klip çekimine gelmişti ve biz kliple ilgili toplantılarımızı yapıyor, gün belirliyorduk.Ancak şirkete gittiğim bir gün yapımcım bana ”Hazal ben çok şaşkınım,bu nasıl iş anlamadım” dedi.Ne oldu diye sorduğumda görüştüğü bazı müzik kanallarının ve TV programlarının Hazal çok kilolu bu şekilde klip çekseniz de destekleyemeyiz,programa konuk alamayız şeklinde konuştuklarını söyledi.Durumu çarpıtmak isteyen insanlar oldu.Şirketin klip çekecek imkanı yok bahane yapıyorlar şeklinde. Fono Müzik’ten albümü çıkan tüm sanatçılara klip çekildi ve yayınlandı yani böyle bir durum söz konusu değil desem de anlamadılar.Çünkü önüme koyulan bahane o kadar komik ve inanılması güç ki.Tam da bu olaylar olurken kilosu yüzünden klibi yayınlanmayan, yeni bir şarkıcının haberleri çıktı.O zaman herkes bu haberin linkini göndermeye başladı bana ‘’aaa haklıymışsın’’ diye.Ben kilo vermek zorunda değilim ama sırf kilo verdikten sonra bu saçma problem ortadan kalkacak mı yoksa bu sefer başka bir şey mi bulacaklar merak ettiğim için 1,5 ayda 8 kilo verdim ve buna devam ediyorum.Klibim iki hafta içinde çekiliyor.Dinleciler, kilon umrumuzda bile değil,seni seviyoruz,sesini,şarkılarını özledik;müzik kanallarında,TV programlarında sıkça görmek istiyoruz seni diyor.Onaylanmış konserlerim,TV programlarım iptal edildi benim.Kimseyle bir sorunum yok ama birilerinin benimle var belli.

ŞEHNAZ GÜL:Son dönemde en severek dinlediğin 5 şarkı hangisi diye sorsam?

HAZAL: Son dönemde severek, kendime ait 10 yepyeni şarkımı dinliyorum.Tavsiye ederim :))

Şaka bir yana Gökhan Türkmen’den Çatı Katı ve Erdem Kınay&Merve Özbey düeti Helal Etttim’i  beğeniyorum.

ŞEHNAZ GÜL: Çok teşekkür ederim.Son olarak eklemek istediklerin var mı? 

HAZAL: Facebook’ta ”Hazalın Sayfası”, twitter ve instagram’da ” @hazalinsayfasi ” isimleriyle aktifim.Hesaplarımı doğrudan kendim kullanıyorum.Vaktim yettikçe sevenlerimle iletişim halindeyim.Ayrıca http://www.hazalonline.com resmi sitemdir.Benimle ilgili merak ettikleri tüm bilgilere buradan ulaşabilirler.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.