SANATÇI RÖPORTAJLARI

SEZEN KİREMİT

O’nu ilk kez “Popstar Sezen” olarak tanıdık.Uzun süren sessizliğini 4. albümü “Başka” ile bozan Sezen Kiremit ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

ŞEHNAZ GÜL:Müzik dinleyicileri seni Popstar Sezen olarak tanıdı.İlk albümünün çıkış şarkısı Nazan Öncel imzalı “Eee” ile o dönemde adından oldukça söz ettirdin.Sonrasında 2 albüm daha yayımladın.Sonraki albümler biraz sessiz sedasız mı oldu? Popstar yarışmasından sonraki yaşadığın süreçten bahseder misin?

SEZEN KİREMİT:Sesimi popstar sayesinde kitlelere duyurdum ve sonrasında tabii yeni bir hayat başlamış oldu. Ama benim icin çokta değişik bir süreç değildi.Zaten profesyonel anlamda sahne deneyimlerim olmuştu.Yine müzikle iç içe gecen bir dönemdi. ilk albümde büyük bir isimle çalışmak oldukça heyecan vericiydi.Ancak tarz konusunda çok üzerime oturan bir albüm olduğunu söyleyemem.Biraz çalkantılı bir donemdi aslında. Bir beklenti oluşmuştu.Beklentileri karşılamak icin bir panik halinde eksiklikler olmuş olabileceğini düşünüyorum.İkinci albümüm kendi imkânlarımla yapmaya calıstıgım, kendi söz ve bestelerimin de yer aldığı bir albümdü. Klişe diyebileceğimiz, promosyon ve magazinsel yetersizlik sonucu sessiz bir albüm oldu.İkinci albümde tanıtım kısmının ne kadar önemli olduğunun tecrübesini edindim.Aslında müzikal bir yolculuk içerisinde olduğumu düşünüyorum. Bu çerçevede yaptığım her şey hem benim bir parçam haline geliyor , hem de daha iyiyi yapabilmek, kendimi daha iyi ifade edebilmek için tecrübeler edindiğim, öğrendiğim bir hayat dersi haline geliyor.

ŞEHNAZ GÜL: Aynı zamanda dizi ve film müziklerinde de imzan bulunuyor.

SEZEN KİREMİT: Müzikal yolculuğumda çalıştığım isimlerden biri de sevgili Yücel Arzen’dir. Dizi ve film müziklerine beraber imza attık ben bu sayede solist kiliğimin yanı sıra besteci yönümü de geliştirmek adına adımlar attım.İşin mutfağında olmak ta bir müzisyen için hayli tatmin edici.

Müzikal yolculukta kötü rastlantılar da olabiliyor. Tolga Karel hayatımda öyle bir rol oynadı”

ŞEHNAZ GÜL: Birkaç yıl önce Tolga Karel tarafından dolandırıldığın haberlerini okuduk.”Aynı şarkıyı benim dışında başka kişilere de sattı” açıklamalarında bulundun. Araştırmalarım sonucunda bu şarkının Asuman Krause’nin yorumladığı “Kukla” adlı şarkı olduğunu öğrendim.Hatta Tolga Karel ile çalışabilmek için evini satmışsın.Bu kadar zarar görüp,dava açmadın mı?

SEZEN KİREMİT: Dedim ya bu müzikal yolculukta kötü rastlantılar da olabiliyor. Tolga Karel hayatımda öyle bir rol oynadı. Ben kendi kendimi dolandırdım sanırım çünkü iyi niyet her zaman kazandırmıyor. Beraber bir yola çıktık. Kimseye muhtaç olmamak acısından albüm masraflarını tamamıyla ben üstlendim. Ev mevzusuna gelince bu çok büyütüldü aslında. Bahsettiğim albüm aşamasında aileme ait bir evimiz vardı, onu sattık .Yani ben çıkamayan bir albüm için aileme borçlandım aslında .Albümün başlangıcında şarkıları ile ilgili bir beklentisinin olmayacağını söyledi. Ancak albümün son aşamasında, şarkılar tamamlanıp şirketlere sunum aşamasında, Tolga besteleri için astronomik rakamlar çıkarınca hiç bir firma albümü yayınlamak istemedi. Ben bu sırada camiada tanınmış isimlerden telefonlar aldım Tolga’nın bana verdiği bestelerin aslında çalıntı olduğuna dair. İddialar ve şarkıların başkaca manken arkadaşlara satıldığı konusundaki dedikodular beni soğuttu. Tabı ki albüm benim için kirlenmiş oldu. Nihayetinde de Tolga bildiğim kadarıyla o sırada bir firma patronuyla davalık oldu. Ben sadece sesim ve şarkılarımla kalıcı olmak istediğim için bulaşmak istemedim. Hakkımı mahkemede aramak yerine Allah a havale ettim belki de yanlıştı bilemiyorum.

ŞEHNAZ GÜL: Son albümün “Başka” yayımlandı.“müzik yolculuğumda kendimi bulduğum ve en iyi ifade ettiğim albüm” demişsin bu albüm için…

SEZEN KİREMİT: Evet bu albümün diğerlerinden başka olduğunu düşünüyorum. Kendimi daha iyi ifade ettiğim, daha rahat hissettiğim, daha pop, daha trend ve neredeyse tamamıyla söz ve müzik çalışmaları bana ait bır albüm oldu. Belki de en basta olması gereken buydu.

ŞEHNAZ GÜL: Albümde kimlerle çalıştın?

SEZEN KİREMİT: Yeni albümümün süpervizörlüğünü değerli arkadaşım Umut Kuzey üstlendi. Hatta albümde söz ve bestesi ona aıt bir sarkı da var . ‘Kafama takmıyorum’. Aranjelerimiz Onur Betin ve Alen Konakoglu na aıt.Klıbımiz de Gokhan Palas ımzalı. Ayrıca albümde emeği gecen bir çok müzisyen arkadaşım var.

ŞEHNAZ GÜL: Çıkış şarkın aynı zamanda kliplenen şarkın “Kusurlu” oldu.çekildi. Peki 2. klip hangi şarkıya gelecek?

SEZEN KİREMİT: Kusurlu orta hareketli söz ve müziği bana ait bir sarkı.Ardından ya slow ya da hareketli bir parçaya klip çekmeyi düşünüyoruz. Söz ve müziği Umut Kuzey’ e ait olan “Kafama takmıyorum” sosyal medyada cok sevildi. Sanırım o olacak. Fakat “günahkâr” adlı slowumuz da, “ilk goz ağrısı” adlı parçada kliplendırılmeyı hakediyor. Böyle olunca kararı Arpej müzik ailesiyle birlikte vereceğiz.

ŞEHNAZ GÜL: Dinleyenlerine sahne ve konser takvimin hakkında bilgi verir misin? Seni nerelerden takip edebilirler?

SEZEN KİREMİT: Beni facebook /sezen kiremit twetter / sezenkiremit adreslerinden takıp edebilir ve Arpej yapım dan, Özlem Özbakan’ dan önümüzdeki günlerde başlayacak konser çalışmaları için bilgi alabilirler.

ŞEHNAZ GÜL: Bu keyifli sohbet ve samimi açıklamaların için çok teşekkür ederim.Son olarak eklemek istediklerin nelerdir?

SEZEN KİREMİT: Samimi ve kaliteli sorularınız için çok teşekkür ederim. Bu güzel iletişim için tekrar teşekkürler. Sevgıler. SEZEN

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.