SANATÇI RÖPORTAJLARI

İRFAN ÖZATA

İRFAN ÖZATAA

Röportaj konuğum; 2013 yazında “YANLIŞ FOTOĞRAF” adını verdiği single’ıyla , solist kimliğiyle de tanıdığımız ve şimdilerde “HAYAT OKULU” adlı albümüyle adından oldukça söz ettiren müzisyen

İRFAN ÖZATA

ŞEHNAZ GÜL: Uzun yıllardır müzik sektöründesiniz.Okuyucularımıza müzikle ilk tanışmanızdan bahseder misiniz?

İRFAN ÖZATA: Klişe bir yanıt olacak fakat çok küçük yaşlarda tanıştık hatta tanışmaya bile gerek yoktu çünkü birbirimizi zaten tanıyor gibiydik 🙂 Belli bir olay gerçekleşmedi hep şarkı söyleyen o küçük çocuktum 🙂

ŞEHNAZ GÜL: Single ve hemen ardından albümünüzü yayımladınız.Bu süreçten bahsedersek,kimlerle çalıştınız? Dinleyicilerden gelen tepkilerden memnun musunuz?

İRFAN ÖZATA: İlk single’ım ”Yanlış Fotoğraf” ı Haziran 2013de çıkardık ve olaylı bir gündemin olduğu bir döneme rast gelmesine rağmen çok memnun kaldığımız bir iş oldu.Sonrasında da ilk albümüm ”Hayat Okulu” nu çıkardık. Bu albümde single’da da olduğu gibi çok önemli isimlerle çalışma şansı buldum. İsmail Tunçbilek, Hüsnü Şenlendirici, İsmail Soyberk, Ozan Bayraşa, Bahadır Tanrıvermiş, Erdem Sökmen gibi bir çok değerli müzisyen bu albümde yer aldı. Şarkılarımın sözlerinin çoğu Gökhan Şahin’e ait.

Albümde bir tane de uzun zamandır beraber çalıştığımız Fettah Can ile bestesini yaptığımız ve sözlerini Cansu Kurtcu’nun yazdığı ”Şarkı Söylerim” adında bir parçamız var. Bu albüm ve single ile en ufak detayına kadar tek tek kendim uğraştığım için üç buçuk yıl sürdü. Şimdi dönüp baktığımda dinleyicilerden aldığım tepkiler tüm bu üç buçuk yılın yorgunluğunu unutturdu. Gittiğimiz her yerde çok güzel sözler duyuyoruz. Gerek müzikalite, gerek şarkı sözleri, gerek sahne performansımız için çok keyifli yorumlar geliyor. Bu da beni çok mutlu ediyor.

İRFAN ÖZATA

ŞEHNAZ GÜL: Sektörün önde gelen isimlerine (Sezen Aksu,Yeni Türkü,Ziynet Sali,Fettah Can) ,sahnede yan flüt,saksofon ve vokalinizle eşlik ediyorsunuz.Müzik piyasasında solist kimliğinizle de yer almaya karar verdiğinizde çalıştığınız sanatçılardan destek gördünüz mü?

İRFAN ÖZATA: Uzun yıllardır piyasada çok önemli isimlerle çalıştım. Çalıştığım her isim benim için değerli oldu. Her sahne için ayrı özen gösterdim. Bu benim işime olan saygımdan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Çalıştığım isimlerin çoğu ile çok yakın dost olduk.Albüm lansman konserimde hiç biri beni yanlız bırakmadı. Herkese buradan tekrar teşekkür ederim.Özellikle de uzun zamandır beraber çalıştığım Fettah Can’a.

Müziğimi çok değişik tarzlarda harmanlamaya çalışıyorum”

ŞEHNAZ GÜL: Müziğinizin tarzını nasıl adlandırıyorsunuz?

İRFAN ÖZATA: Popüler müzik yapıyorum aslında fakat çok farklı müzik tarzlarını dinliyorum. Bu nedenle müziğimi çok değişik tarzlarda harmanlamaya çalışıyorum ve en kaliteli hali ile sunmaya çalışıyorum.

ŞEHNAZ GÜL:Müzik öğretmenliği bölümünden mezunsunuz.Eğitmenlik yönünüze ağırlık veriyor musunuz? Yetiştirdiğiniz öğrencileriniz var mı?

İRFAN ÖZATA: Evet Bursa Anadolu Lisesi Güzel Sanatlar Lisesi sonrasında da Uludağ Üniversitesi Müzik Öğretmenliği’nden mezunum. Eğitmenlik yönüme ağırlık vermeye çalışıyorum fakat çok yoğun olduğumuz için sabit bir yerde öğretmenlik yapmıyorum. Özel ders verdiğim öğrencilerim var. Onun dışında da sosyal medyadan müzik ile ilgili yönlendirmeye ihtiyacı olan herkesin sorularını cevaplamaya çalışıyorum. Müziğin doğuştan gelen bir yetenek olduğunu fakat üzerine gidilmediğinde köreleceğine inanıyorum o yüzden bu konuda kendini geliştirmek isteyen herkesin yanında olmaya çalışıyorum ve yönlendiriyorum.

ŞEHNAZ GÜL: Dinleyenleriniz konser takviminize nerelerden ulaşabilir? Önümüzdeki tarihlerde nerelerde konserleriniz var?

İRFAN ÖZATA: Sosyal Medya kanallarının hepsinde (Facebook,Twitter, Instagram..) ”irfanozata” olarak beni bulabilirler.Onun dışında www.irfanozata.com adresinden de takvimimize

ulaşabilirler.2 Nisan’da İzmir’de,10 Nisan’da Bursa’da,16 Nisan’da Ankara’da,30 Nisan’da da İstanbul’da konserlerimiz olacak. Onun dışında eklendikçe sosyal medyadan duyuruyor olacağız.

ŞEHNAZ GÜL: Albümünüzün çıkış parçası “Tuhaf Geliyor” çok iyi tepkiler aldı. İkinci klibi hangi şarkınıza çekmeyi düşünüyorsunuz. ?

İRFAN ÖZATA: İkinci klip için aklımızda bir kaç isim var.Dinleyicilerin isteği üzerinde ilerlemeye çalışacağız. Bu durumda ”Masal”, ”Hasret Türküsü” ve ”Şarkı Söylerim” arasında bir seçim yapmaya çalışıyoruz 🙂

ŞEHNAZ GÜL:Bu güzel röportaj için çok teşekkür ederim,

İRFAN ÖZATA: Ben teşekkür ederim.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.