SANATÇI RÖPORTAJLARI

ATAKAN ILGAZDAĞ

1atakan

  “Kristal Elma” ödüllü müzisyen Atakan Ilgazdağ ile müzik dolu sohbetimize buyrun:)

ŞEHNAZ GÜL: Atakan Ilgazdağ ismini önce, hepimizin bildiği reklam müziklerine attığın imzalarda duyduk.Hatta yaptığın müziklerle bir çok ödülün yanı sıra “Kristal Elma” ödülü olan bir müzisyensin.Reklam müzikleri yapmaya nasıl başladın?

ATAKAN ILGAZDAĞ: Ben İzmir’liyim. 9 Eylül GSF mezunuyum. Henüz okulun ilk senelerinde,şu an sahip olduğumla kıyaslandığında çok amatör sayılabilecek bir stüdyom vardı. O dönemde bölgesel olan, daha sonra ulusal markalara dönüşmüş bir çok yerel marka ile bir şekilde iletişim kurmayı başarıp,onlara ilk jinglelarımı hazırladım. Farklı tarzlarla haşır neşir olmaktan keyif aldığımı ve bu işe daha fazla eğilmem gerektiğini de daha ilk denemelerde anladım açıkçası. Bir kaç yıl sonrasında da İstanbul’a taşındım. Bu şehirde kimseyi tanımamama rağmen radikal bir karar aldım ve uyguladım. Dönüp, geriye baktığımda da iyi ki hayatımı İstanbul’a taşımışım diye düşünüyorum.

ŞEHNAZ GÜL:Özcan Deniz’in ”Ya Sonra” filminde rol aldın ve filmde yorumladığın “Hayat Arkadaşım” şarkısını benim gibi çok beğenen epey kişi var.Oyunculuğu sevdin mi?Seni başka rollerde de görür müyüz acaba?

ATAKAN ILGAZDAĞ:Şarkı Özcan’ın dı.Bir çok kişi benim sandı. Şöyle gelişti olay; filmin yapımcıları ve 2. yönetmeni benim uzun zamandır tanıdığım, samimi olduğum insanlardı. Bir gün telefonum çaldı “bir uzun metraj işi var, yarın görüşelim mi?” diye sordular. Ben filmin müzikleri konusunda konuşacağız diye gittim ama Özcan’ın müzisyen arkadaşını canlandırmamı istediler. Önce şaşırdım tabi ama sonra çok komplike bir rol olmamasından dolayı kabul ettim. İşin doğrusu ilgimi çeken işlere bulaşmayı, derinlemesine bilgi sahibi olmaya çalışmayı seviyorum yani o süreci seviyorum aslında. Ortaya da hoş bir şey çıkınca bonusu oluyor.Bu da öyle bir işti, zaten yaptığım işlerden dolayı setlere çok yabancı değildim ama kameranın önünde olmak bambaşka bir şey tabi…Sonuç itibarıyla “dur ölmeden şunu da yapayım” cı tipler vardır ya, öyle bir tarafım var biraz.

“Ben kullan-at müzikler dinlemedim hayatım boyunca”

2atakanŞEHNAZ GÜL:2010 yılında “Yeni Bir Gün” isimli albümünü yayımladın.Gerek şarkıların,gerekse kliplerinin üzerinde titizlikle çalıştığın oldukça belliydi.Albümdeki tarzını nasıl adlandırıyorsun ve yeni albüm gelecek mi?

ATAKAN ILGAZDAĞ: Kendi müziğimi yapmak başka hiç bir şeye benzemiyor. Piyasanın bir takım zorunlulukları var, onların hiç birisine riayet etmedim. Uzun zamandır reklam sektörünün içindeyim dolayısıyla bir ürünün öne çıkması için dikkat edilmesi gereken noktaları biliyorum diyebilirim fakat bunların hemen hiç birisini dikkate almamış hatta özellikle uzak durmuş olmamın sebepleri var. Düşününce benim ismim bile çok kolay algılanır değil, oldukça uzun ve popülerite şablonuna uymuyor ama hedef kısa zamanda elde edilecek bir ün olmayınca o piyasanın meşhur olmak adına senden beklediği reflekslerin her biri komik tepkiler olarak kalıyor uzun vadede.Ben kullan-at müzikler dinlemedim hayatım boyunca.Hatta bir çoğunun isimlerini bile bilmem, yaptığım işler de böyle olmadı. Hatta kısacık ömürlü reklam projelerine bile o gözle bakmadım, bakmıyorum. Vakit ayırdığım bir şey varsa en başta benim hoşuma gitmeli, yaparken zevk almalıyım. Şimdi ikinci albümü de uzun bir aradan sonra bitirmek üzereyiz. Düzenlemelerin temellerini ben hallettim ama onun dışında her şeyi grup arkadaşlarımla beraberce oluşturduk. Şarkıları benim kadar onların da zevkle çalıyor olmasını önemsiyorum.

ŞEHNAZ GÜL:Kimleri severek dinlersin?

ATAKAN ILGAZDAĞ: Reklam dünyasında sabah başka, akşam başka bir tarzla haşır neşir olmak çok doğal o sebeple mümkün olduğunca çok türü dinlemeye, dinamiklerini anlamaya çalışıyorum.

ŞEHNAZ GÜL:Şu anda Türkiye’nin en çok izlenen dizilerinden biri “İntikam” ın müziklerini yapmaktasın.Her hafta yayınlanan bir diziye,her hafta yeni müzikler yapmak için takviminde nasıl bir çalışma planı belirliyorsun?

ATAKAN ILGAZDAĞ: Dizi dünyası çok kolay değil açıkçası. Öyle uzun uzun görüntü üzerine müzikler yapayım, “dur şurda bir transpose ile devam edeyim” falan yok.Çoğunlukla o haftaki bölüm için ayırabileceğiniz süre tek bir günle sınırlı. Bu da ister istemez projeye başlarken oluşturduğunuz müzikleri en fazla ufak değişikliklerle kullanmanızı gerektiriyor her hafta.Evet zor bir dünya ama o diziye yaptığınız bir track dünyanın bir ucundan güzel tepkiler aldığında yani inanılmaz fazla insana ulaştığınızı gördüğünüzde de bambaşka bir zevk alıyorsunuz.

ŞEHNAZ GÜL:Teşekkür ederim,son olarak eklemek istediklerin var mı?

ATAKAN ILGAZDAĞ:Ben teşekkür ederim, profesyonel olduğunu hissettiren platformları seviyor ve destekliyoruz.Herkese sevgiler…

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.