SANATÇI RÖPORTAJLARI

AYÇA VARLIER

IMG_0074

“Albüm yapmadığım için de müziğimi paylaşabilecek alanlar kısıtlıydı”

Güzeller güzeli oyuncu ve şarkıcı Ayça Varlıer ile keyifli bir röportaj yaptık.

ŞEHNAZ GÜL: Aslında,oyunculuğunuzla birlikte, şarkıcılık yönünüzü devam ettirdiniz.Fakat çoğunluk sizi oyunculuk yönünüzle tanıyor.Oyunculuk daha mı ön plandaydı? Albüm mü geç kaldı?

AYÇA VARLIER: Türkiye’ye geldiğimden beri her iki mesleğimi de icra edecek platformlarda bulunmaya özen gosterdim. Profesyonel anlamda oyunculuk daha ön planda gözükse de, şarkıcılığımı geliştirmek adına butik işlerin çoğunda yer aldım. Dizi oyunculuğu zamanımın coğunu kapladığı ve ekranda olduğum icin seyircilerin çoğu benim şarkici olduğumu bilmiyorlardı. Albüm yapmadığım için de müziğimi paylaşabilecek alanlar kısıtlıydı. Şimdi albümle birlikte yine iki mesleğimi de yürütmenin formülünü bulacağıma inanıyorum.

IMG_9936ŞEHNAZ GÜL: İlk solo albümünüz “ELİF”, adını, göbek adınızdan aldı ve çıkış şarkınız “KUMDAN KALE” kliplendi.Albümünüzün yapım aşamasından,çalıştığınız ekipten bizlere bahseder misiniz?

AYÇA VARLIER: Öncelikle, Mehmet Teoman ile bu albümün tohumlarını 2004 yılında attık. Tanıştığımızda “Beni Benimle Bırak” şarkısını dinletmişti ve ben o günden beri bu şarkının ve Mehmet’in peşini bırakmadım. 2010’da biz proje albümü yaptık. Mehmet’le çıkarmadık ama daha sonraki aylarda bu albümü piyasaya çıkarmayı planlıyoruz. “Elif” albümünde Mehmet’in sözlerinin yer aldığı 3 parça var. Türkiye’nin önde gelen basçılarından ve müzisyenlerinden Eylem Pelit 3 parçanın aranjelerini üstlendi. “Her Sey Geçer”in bestesi de kendisine ait. Diğer 5 parçanın aranjelerini de Projecto Cubano’un şefi muhteşem yetenekli latin jazz piyanist Emir Ersoy üstlendi. Albümde öncelikle bu kadar kıdemli yetenekli ve vizyonu olan müzisyenlerle calıştığım için çok şanslıyım. Levent Altındağ,Erdem Sökmen,Cenk Erdoğan,Turgut Alpbekoğlu,Volkan Öktem,Cemil Tatlıpınar,Çağdas Oruç,Çağrı Sertel,Ediz Hafızoğlu,Kaan Yıldız gibi muhteşem muzisyenler de parçalara eşlik ettiler. Figen Sakacı benim yakın arkadaşımdır, cok iyi bir yazardır. O’na yazmış olduğu sözleri ve şiirlerini bana göndermesini rica ettim. Figen daha önce müzik piyasasına söz vermemiş, bende kalemini çok beğendiğim için şiirlerini okudum ve çok etkilendim.Müfide İnselel zaten müzik camiasında çok sevilen ve beğenilen bir müzisyen/söz yazarı. Naif ve derin duruşuyla bu albümde “Kimse Bilmez”‘ adlı besteme söz yazdı.

ŞEHNAZ GÜL: “BENİ BENİMLE BIRAK” klasikler arasına giren bir şarkı.Bu şarkıda YAŞAR’la düet yaptınız.Şarkının albümünüze girme hikayesini ve düet fikrinin nasıl oluştuğunu bizimle paylaşır mısınız?

AYÇA VARLIER: Yaşar’la 3 yıldır tanışıyoruz. Emir Ersoy’un “10 Şarkı 10 Şarkıcı” albümü Barınak Gönüllüleri Derneği ile ortaklaşa yapılmıştı. Ablam o derneğin kurucusu ve Yaşar her zaman bu dernegin özel gecelerinde sokak hayvanları için konserlere çıkardı. Emir Ersoy’da albümünde Yaşar’a ve bana yer verdi, tanışma firsatımız oldu.(Emir albümün tum kayıtlarını mixlerini üstlendi ve inanılmaz derecede titizlikle, gece gündüz çalıştı “Elif “için ) Yaşar’a Emir sordu soylemesi icin, Beni Benimle Birak’ta…Yaşar da kırmadı ve eşsiz sesiyle parçaya harikalar kattı.

ŞEHNAZ GÜL: Besteler yapıyorsunuz. İleride yaptığınız besteleri kendi albümünüz dışında, başka projelerde görebilir miyiz? Söz yazmakla aranız nasıl?

AYÇA VARLIER: Beste yapıyorum ama hiç başkası için yapmayı düşünmedim bu anlamda. Aslında “Kimse Bilmez”i Sıdıka Atalay için yapmıştım. Sözleri farklıydı o zaman… Müfide Yenk söz yazdı o melodiye.. Söz yazmakla aram şahane olmamakla birlikte, ingilizce sözlerim ve bestelerim var. Belki ilerde sözünü de yazacağım bestelerim olur…

ŞEHNAZ GÜL: Oyunculuk ve şarkıcılık kariyerinizle ilgili, yakın çevrenizde en çok kimlerin düşüncelerini önemsersiniz?

AYÇA VARLIER: Annem, menajerim Zeynep Berkis, ablam Aslı Pelit ve babam…TMC’de yapımcım Mustafa Karahan’ın da fikirleri benim için çok değerlidir.

ŞEHNAZ GÜL: Yeni projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

AYÇA VARLIER: Halen devam etmekte olan “Leyla’nın Evi” var. 23 Mart’ta Profilo’dayız. 350 oyundur kapalı gişe oynuyoruz. “Elif” için lansman konseri yapmayı planlıyorum. Yaza da yapmak istediğim konserler var..

ŞEHNAZ GÜL: Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.Son olarak eklemek istedikleriniz?

AYÇA VARLIER: Sitenize baktığımda pop muziğe gerek yazılarınızda, gerek haberlerinizde kapsamli yer vermeniz hoşuma gitti. Basarılarınızın devamını dilerim.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.