SANATÇI RÖPORTAJLARI

GÜLİZ AYLA RÖPORTAJI

16142842_10154327486136313_6198656908119478171_n.jpg

Ankara’nın en çok satan dergisi Ankara Life Dergisi’nin Ocak sayısı için Şehnaz Gül’ün Güliz Ayla ile gerçekleştirdiği kapak röportajı Müzikten Haberler’de yayında…

SİNGLE DEĞİL, ALBÜM YAPMAK BENİM İÇİN KIYMETLİYDİ

ŞEHNAZ GÜL: 2015 yılında sözü ve müziği sana ait olan şarkın, “Olmazsan Olmaz” ile müzik severlerin beğenisini kazandın. Çoğunlukla yeni tanıştığımız isimler single ile müzik dünyasına adım atarken, senin albüm yapma cesaretini kutluyorum. Nasıl oluştu albüm fikri?

GÜLİZ AYLA: Single çok çok sonradan dahil oldu bu işlere. Ben albüm hayalleri kurduğum yıllarda öyle bir adet yoktu.Küçük yaşlardan itibaren sevdiği şarkıcıların albümlerini alan bir çocuktum. Benim için çok kıymetliydi albüm olması. Ee tabi bir de şarkıları yazdığım için, şarkı ihtiyacı olmadığından elinizde varken yayınlamak istiyorsunuz.

ŞEHNAZ GÜL: Prodüktörlerin Sıla ve Efe Bahadır ile tanışmanız nasıl oldu? ve çalışma süreciniz nasıl başladı?

GÜLİZ AYLA: Ortak bir arkadaşımız tanıştırdı. Benim albüm yapmak istediğimi bilen, onların da prodüksiyon yapmak için birilerine bakındığını bilen. Birkaç toplantıda beraber çalışabileceğimizi anladık ve hemen kolları sıvadık.

HERKESİN BESTE ALMAK İÇİN KOŞTUĞU SILA,

BANA ELLERİYLE ŞARKILARINI DİNLETTİ

ŞEHNAZ GÜL: Albüm yapımı sırasında ikisiyle unutamadığın bir anın varsa paylaşır mısın?

GÜLİZ AYLA: Sıla’nın evinde oturup bir tomar cd arasında şarkı bakarken kendimi çok şanslı hissetmiştim. Herkesin beste almak için koştuğu Sıla bana şarkı vermek için elleriyle şarkılarını dinletiyordu. Kıymetli bir andı.

ŞEHNAZ GÜL: Kendi adını verdiğin ilk albümünün çıkış şarkısı ve ilk kliplenen şarkısı “Olmazsan Olmaz” ın ardından sözü ve müziği Yalın’a ait olan “İlk Öpücük Benden Olsun” isimli şarkıyı yorumladın ve bu şarkıyla bir reklam projesine dahil oldun.Bu projenin teklifi sana nasıl ulaştı?

GÜLİZ AYLA: Şarkı zaten reklam filmi için yapılmış bir şarkıydı. Bu yıl Yalın yerine bir kadın şarkıcı olsun istemişler. Yalın’da o kadar güzel bir şarkı yazmış ki hislerimizi dile getirecek…

Kendi şarkımmış gibi söyledim ve bana yakıştığını düşündüm. Keyifliydi.

ŞEHNAZ GÜL: Albümünde yer alan “Olmazsan Olmaz”, “Bahsetmem Lazım” ve “Sevgilim” isimli şarkılarını kliplendirdin. Diğer albüm şarkılarını da kliplendirmeye devam edecek misin?

GÜLİZ AYLA: Hayır. Bu albüme daha fazla klip çekemeyiz. Yeni klipler yeni albüme.

ŞEHNAZ GÜL: İlk klibin “Olmazsan Olmaz” geçtiğimiz günlerde 100 milyon tıklanmaya ulaştı. YouTube VEVO’da kanal sahibi olan sanaçılar arasında klibi en çok izlenmeye ulaşan ilk ve tek Türk isim oldun. Bununla ilgili VEVO’dan “yasal başarı” sertifikası alacağını duydum.

GÜLİZ AYLA: Evet. Mesela bu yolun başında asla tahmin edemeyeceğim bir şeydi. Düşünsenize kendi şarkınızı yapıyor, gerçekten olabildiğince saf halini aktarmaya çalışıyor, sonra 100 milyon üzeri izlenme alıp uluslararası bir platformda bir ilki gerçekleştiriyorsunuz. Ben daha ne söyleyeyim, çok gururluyum!

ŞEHNAZ GÜL: Albümle ilgili beklentilerin nelerdi ve nelerle karşılaştın?

GÜLİZ AYLA: Tamamen beklediğim şeylerle karşılaştım, güzel bir ilk albüm dönemi. Güzel bir merhaba. Yeni albümler çıktıkça, tanınırlığım arttıkça dinleyicinin geri dönüp alabileceği, iyisiyle kötüsüyle benim ilk çocuğum…

ŞEHNAZ GÜL: Sözüne ve müziğine imza attığın şarkıları başka isimlerden duyar mıyız?

GÜLİZ AYLA: Neden olmasın. Ben çok isterim. Başka bir mutluluk kaynağı o da, yazdığın bir şarkıyı başkasının seslendirmesi. Hele beğendiğim biriyse oh ne ala!

YEMEK PİŞİRİRİM, DİZİ İZLERİM

ŞEHNAZ GÜL: Bir gününü nasıl geçiriyorsun? Neler yapmaktan hoşlanırsın?

GÜLİZ AYLA: Evde vakit geçirmeye bayılırım. Yemek pişirir, dizi izler, bol bol arkadaşlarımla toplanırım. Kağıt oynarız mesela. Spor yaparım haftada iki üç kere. Dışarıda vakit geçireceksem yürüyebileceğim açık alanları tercih ederim. Bisiklete binerim.

ŞEHNAZ GÜL: Kimleri severek dinlersin?

GÜLİZ AYLA: Anouk fanı olduğum ve en sıkı takipçisi olduğum şarkıcı O. Onun dışında çok klasik olacak ama herşey dinlerim. Metallica’dan Bülent Ortaçgil’e…

ŞEHNAZ GÜL: 2017 yılında hedeflediğin projelerin neler ?

GÜLİZ AYLA: Yeni albümüm. Şu an tamamen ona yoğunlaşmış durumdayım. İlk hedefim onu yetiştirebilmek. Çalışmalar başladı.

ŞEHNAZ GÜL: Keyifli röportaj için çok teşekkür ederim.

GÜLİZ AYLA: Ben teşekkür ederim. Müzikle kalın hep

16143298_10154327486156313_1937449230017001071_n.jpg

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.