RADYOCU RÖPORTAJLARI

BÜLENT BAYGÜL (ALEM FM)

DSC_0478

Bu ayın ilk radyocu röportajını, Alem Fm’in müzik direktörü Bülent Baygül ile gerçekleştirdik.

ŞEHNAZ GÜL:Bülent, radyo sektörüne nasıl başladın?

BÜLENT BAYGÜL: Radyo sektöründe aslında yeni olduğum söylenemez. Lise döneminde yaşıtlarıma göre daha girişken ve neşeli ama bir o kadar da sakin bir yapıya sahiptim. Okulda futbol takımında olmanın yanı sıra okul dışında futbol kulüplerinde, staj yaptığım şirketlerde çok aktif  rolüm vardı. Çok eskiden beri beni tanıyan, bu durumumu bilen, o dönemde TRT’de çalışan bir büyüğüm asıl çalışma alanımın medya sektörü olduğunu söyleyip duruyor ve medya sektörüne girmem konusunda ısrar ediyordu. Sonunda ısrarlara dayanamayıp sektöre girmeyi kabul ettim. İyi ki de etmişim.

Sektör içinde farklı firmalarda çalışırken bundan 14 sene önce yollarımız Alem FM ile kesişti . 14 senedir gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çok güzel işler yaptık, bir çok yayın gerçekleştirdik. Programcı dostlarımla birlikte dinleyicilerimize ulaşma şansı yakaladık. Dinleyiciler için sadece radyoda duydukları sesin sahibi ile tanışmanın önemli ve özel olduğunu biliyoruz. İlk ağızdan ne istediklerini , taleplerinin ne olduğunu dinleyip elimizden geldiği kadar bu istek ve talepleri karşılamaya çalıştık. Bu bir nevi alan araştırması gibi oluyor. Hala da bu yolda ilerlemekteyiz.

ŞEHNAZ GÜL:Şu anda Türkiye’nin en çok dinlenen radyolarından, Alem FM’in müzik direktörüsün.Müzik direktörünün görevleri nelerdir?Bir mesai günün nasıl geçmekte?

BÜLENT BAYGÜL: Bir mesai günün nasıl geçiyor diye soruyorsan buna cevabım “müzik dinleyerek” diyebilirim J. Hergün farklı tarzlarda albümler geliyor. Bence bir müzik direktörü görevi albüm kapağına bakarak ya da bir kere dinleyerek radyoda çalınmaya uygun olup olmadığına karar vermek olmamalıdır. Ben gelen  tüm albümleri mutlaka tek tek dinliyorum. En başta verdikleri emeğe saygı duyuyorum. Benim yapmaya çalıştığım gelen albümlerin tamamını dinleyip içlerinden beğendiğim ve beğeneceklerini düşündüğüm şarkıları dinleyici ile buluşturmak. Bunu da bir albümü bir kere dinleyerek yapmak çok zor. Çünkü insanın ruh hali değişkenlik gösterebiliyor. Bir gün enerjiniz çok yüksekken ertesi gün mutsuz olabiliyorsunuz. Bazen karar veremiyor ve bir kaç kez daha dinliyorum. Zaman zaman kararsız kaldığım durumlarda arkadaşlarımdan da fikir alıyorum. Sanatçıların düşünce ve hisleri bizlerden daha hassas olduğunu düşünürsek herkese eşit mesafede olmaya özen gösteriyorum. Mümkün olduğunca her sanatçıya ayrım yapmadan listede yer verip, dinleyicilerin istekleri doğrultusunda devam ediyorum.

ŞEHNAZ GÜL:Yayın listesine karar verirken,seçtiğin şarkıları hangi kriterlere göre seçiyorsun? Diğer radyoların listeleri,seçim yaparken seni etkiliyor mu?

BÜLENT BAYGÜL: Yayın listesine karar verirken, şeçtiğim şarkılar için aslında tek bir kriter var. O da dinleyicilerimiz…Alem FM’i 7 den 70 e her yaştan ve şehirden hatta internet üzerinden farklı ülkelerde de insanların dinlediğini bildiğim için hepsinin duygularına elimden geldiğince dokunmaya çalışıyorum. Sürekli aynı şarkıları dinlemek yerine sanatçıların albümlerindeki farklı şarkılara da yer veriyorum. Alem FM dinleyicileri, sevdikleri sanatçıların sadece son çıkan albümlerinden değil daha eski şarkılarını da radyomuzda dinleyebiliyorlar.

Nostalji olarak adlandırabileceğimiz eski şarkıları genellikle gece çalıyorum. Çok geniş bir arşive sahip olduğumuz için özellikle gece listelerinden keyif alıyorum. Duygu ve düşüncelerin müzikle anlatılabildiğine inananlardanım. Şarkıların dili denilen şey herkeste farklılık gösterebilir. Bu sebepledir ki şarkıların hayatımızdaki anlam ve önemi göz ardı edilemeyecek bir gerçektir.

Diğer radyoları işimizin gereği tabii ki takip ediyorum ancak listelerin hazırlanması konusunda etkileri olduğunu söyleyemem.

unnamed (1)

Klibi olsun olmasın, ya da albümün çıkış şarkısı benim için önemli değil”

ŞEHNAZ GÜL:Son dönemde şarkıcı arkadaşlarımızla yapmış olduğum röportajlara istinaden bu soruyu sormak istiyorum.Klibi olmayan şarkının, radyolarda çok fazla şansı olmadığının, yeni isimlere ya da popüleritesi yüksek belirli isimlerin dışındaki  şarkıcıların yeni çalışmalarına çok yer verilmediğini söyleyenler var.Bu konuda yorumların ne? Merak ediyorum.

BÜLENT BAYGÜL:Daha önce de belirttiğim gibi klibi olsun olmasın, ya da albümün çıkış şarkısı benim için önemli değil. Dinleyicilerimize, Albümlerin tamamını dinlediğim için beğendiğim ya da beğeneceklerini düşündüğüm şarkıları sunmaya çalışıyorum.Albümden tek parça çalıp dinleyicilerimize aynı şarkıları dinlemeyi diretmek  yerine o albümdeki diğer şarkıları da listelerimizde ekleyip sunmayı tercih ediyorum.

Eminim ki sanatçı dostlarımız da böyle düşünüyordur ki tersi olsa hepsi single yaparlardı diye düşünüyorum J  Alem FM de sadece isim yapmış sanatçıların şarkılarını dinlemezsiniz. Yeni isimlere de elimden geldiğince yer veriyorum. Bunu çaldığımız şarkılardan da anlayabilirsiniz. Her gelen albüme, sanatçı ya da müzik şirketi ayrımı yapmadan aynı mesafe de olduğumuz için iyi ve kaliteli olan her şarkı bizim radyomuzda çalınabilir.

ŞEHNAZ GÜL:Günümüzün,Türkiye müzik sektörünü değerlendirecek olursan,neler söylersin?

BÜLENT BAYGÜL: Son dönemlerde müzik sektöründe yolunda gitmeyen birşeyler olduğunu hepimiz biliyoruz. Gerek altyapı benzerlikleri, gerek albüm satışlarındaki azalmalar son dönemde yeni şarkıcıların ve iyi şarkıların gelmemesine sebep oluyor. Beğenilen bir işi taklit ettiğinizde çok sırıtıyor hatta bazen rahatsız edici olabiliyor. Umarım bir an önce sektörde bir takım değişiklikler olur ve sektör toparlanır.

ŞEHNAZ GÜL:Son dönemde severek dinlediğin ilk 5 şarkı sıralamanı öğrenebilir miyim?

BÜLENT BAYGÜL:Son dönemden geriye doğru sıralayabilirim.

1:Ayşe Hatun Önal:Çak bir selam

2:Gökhan Türkmen:Çatı katı

3:Merve Özbey:Helal ettim

4:Bora Duran:İnsan

5:Pera:Unut

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.