RADYOCU RÖPORTAJLARI

FERHAN METİN (İSTANBUL POLİS RADYOSU)

Ferhan-Metin

İstanbul Polis Radyosu’nun sevilen programcısı Ferhan Metin’le keyifli sohbetimize buyrun:)

 

ŞEHNAZ GÜL:  Radyoculuğa nasıl başladın? Radyoculuk geçmişinden bahseder misin?

FERHAN METİN:   1999 yılında şark tayini ile Erzurum Polis radyosunda başladım. Sırf evime yakın olsun diye başladığım radyo programcılığı ile aslında ruhumun gerçek varlığını buldum.1 yıl tonmaister olarak çalışıp işin mutfak kısmında öğrendim. O dönem henüz bilgisayar ortamına geçilmemişti. Kaset ve md, plak, cd den şarkıları seçip yayına hazırlıyordum. Bu yüzden her zaman ara fon müziği kullanırdık. Bir yıl sonra yayına çıkacaksın dediklerinde avuçlarımın içi terliyor ve öleceğimi düşünüyordum. Ama ölmedim. “Daha iyi nasıl olurum”u düşündüm. Erzurum Kültür Müdürlüğü’nde 3 ay diksiyon dersi aldım. Derece ile bitirdim. Onlar da “zaten sen buydun neden geldin ki?”dediler. Ancak yıllardır HAYIR, HAKIKATEN,DAHİ sözcüklerini yanlış söylediğimi orada öğrendim. 2003 yılında Erzurum mecburi hizmetimi tamamlayınca Kayseri iline gittim. Orada radyo yoktu. Emniyet müdürlüğünün diğer birimlerinde görev yaptım.6 yıl aradan sonra 2009 yılında İstanbul Polis Radyosu’nda yeniden başladım. Onca zaman aradan sonra ses potu kaldırdım, avuçlarımın içi terliyordu heyecandan ama sesim titremedi. Dün bırakmış ve bugün yeniden gelmiş gibiydim.5 yıl doldu burada. Radyo benim TEK AŞKIM ve hiç ihanet etmedik birbirimize. AŞKIM hep büyüdü. AŞKIMA sahiplenince oda bana vefa gösterdi. Bende ona sadakat. (Böyle olunca hangi çılgın bize zincir vuracakmış şaşarım )

ŞEHNAZ GÜL: Okuyucularımıza programının içeriği hakkında bilgi verir misin?

FERHAN METİN:.Polis radyosu İstanbul yayın aralığında, Altın şarkılar(geçmişten günümüze gelen tsm,thm,ve Türkçe sözlü hafif müzik)dallarında en iyi örnekleri, bilinen popülerler ve unutulmuş hatta hiç duyulmamış eserleri hafta içi her gün 2 saat(10:00_12:00) arası sunuyoruz. Ankara Polis Radyosu’yla günün saatlerini paylaşıyoruz. Stüdyo konuğum olursa haftada 2 kez saat 14:00 de ağırlıyorum. Müzik, sanat, eğitim alanlarında konuklarım oluyor. Saat 15.00 de “Dinleyici İstekleri” isimli programımız başlıyor. Günün sevilen şarkılarının da yer aldığı karma bir program oluyor. Polis Radyosu karma müzik yayını yapan bir radyodur. Bunların dışında kayıp şahıslar, kayıp eşyalar, araçlar, kan anonsları gibi, halkı bilgilendiren ve yardımcı olan bir yayın ilkesi de olup, asıl yayın politikası vatandaşın yanında doğru bilgi akışını sağlamaktır. Güvenin sesidir Polis Radyoları.

ŞEHNAZ GÜL: Dinlediğim radyolar arasında bizim piyasada “no name”  diye tabir edilen henüz ilk projelerini yayımlayan arkadaşlarımıza destek veren sayılı radyocular arasındasın.Bu durumda dinleyenlerinin,müzik dünyasına yeni girenleri keşfetme şansı oldukça yüksek.

FERHAN METİN:Elbette. Onlar fark edilmişler ki bize kadar gelmeyi başarmışlar. Bize düşen onların şansının devamını sağlamak. Görmezlikten gelmek genç kuşağa veya yetenekli kişilere en büyük darbedir. Biz sürekli eski yapılanlarla ya da sadece bilinen kabul görmüşlerle yolculuk yaparsak o zaman keşiflerin anlamı kalmaz. Geçmişte yapılanlara hürmette kusur olmaz. Çok sevilenlerde zaten manevi ve maddi karşılığını alıyor. Ya peki yeniler ne olucaklar? Yok mu sayacağız? Emeğe saygım sonsuz. Müzik emekçilerinin her biri dâhidir. Büyük maliyetlerle yapılan bu yapıtların içinde sadece maddi değil hayallerde yatmakta. Ulu önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ gençlere emanet etmiştir. Biz müziği mi, desteği mi esirgeyelim? Ben yaptığım işin karşılığını devletten alıyorum. Hal böyleyse bu alınan bedelin karşılığı hizmet olarak dönecektir, istisnasız her işe… Tabi iyi örnekler seçilmelidir. Değişen dünya derken lafta değil her anlamda değişimi görmeliyiz. Hâlâ eski şarkıların yeni aranjelerinden umut ediliyor. Evet çok güzel eserler var. Çok da güzel oluyor yeni halleri. Ama bu yeni yapıtların ve yeni seslerin önünü kesmemeli. Bu şekilde hem müziğin hem dinleyicinin hem de radyo tv yayınlarının müzikal sunumları kısırlaşır. Ben yeni isimlere güveniyorum. Güvenmeye de devam edeceğim. Onlarla birlikte aslında genç düşünmeye devam edeceğim. Gençlik aşımı sordunuz? Buyurun size iyi bir marka sunayım.NO NAME.

Polis Radyolarının ilk hedefi kalitenin sesi güvenin sesi olmaktır.Reyting kaygısı herkes için geçerli ama reyting uğruna pazarlanan ürün değil bence yok pahasına satılan müzik ve onun emekçileridir.No name isimlerle ilgili çok yakında bomba gibi bir proje ile polis radyosu kurumsal kimliğine yakışanı yapacak. Bizi dinlemeye devam edin.94.1

Ferhan-Metin-1

ŞEHNAZ GÜL: Ferhan Metin’in bu aralar programında en çok çaldığı 5 şarkıcı ve şarkısını sorsam?

FERHAN METİN: 

Umut Kaya-Canım Çok Yanıyor

Gülşen-Neredeyse her şarkısı….

Emre Kaya-Apayrı

Deniz Doğan-Melek Yüzlü Şeytan

İrem Derici-Kalbimin Tek Sahibine

ŞEHNAZ GÜL: Peki daha farklı bir program formatı projen var mı? Yoksa şu an bahsettiğin içerikle yayınlarına devam mı?

FERHAN METİN: Evet sabırsızlıkla hazırlandığım çok güzel olacağına inandığım bir projeyi eylül ayı gibi tüm müzik yapım firmaları sanatçı dostlarımızla, magazin dünyası ile paylaşacağız. Radyomuzun boğaz manzarası eşliğinde dostlar meclisinde, içilen çay kahve eşliğinde duyuracağız. Bu projenin ses getirecek ama sesten ziyade fayda esasını göreceğiz. O zaman ben bu radyoda güzel bir şeyler başardım diyebilirim. Bir kaç yeni proje daha planlar dâhilinde. Mevcut programlar devam edecek elbette. Kemik dinleyicisi olan programlar bunlar. Vazgeçilmez ama içeriği zenginleştirilebilir. Radyoya gönlünü koyan, karşılığını dinleyenle alır. Biz gönlümüzü verdik. AŞK’la bağlılık. Ben paylaştıkça çoğaldığımıza inanlardanım. Öyle de oldu. İnternet kotam yıldan yıla arttı. Telifmetre’de yerimizi aldık. Radyo sadece müzik çalmaz. Orası bir tiyatro sahnesi gibidir. Oyun canlı olmalı. Mikrofonda tek kişi bile olsa konuşan dinletmeli kendini. O yüzden gündemi sıcak takiple, başarı kaçınılmaz.

ŞEHNAZ GÜL: Radyoculuk hayatında hiç unutamam dediğin bir anın varsa bizimle paylaşır mısın?

FERHAN METİN:Hiç unutmadığım bir anım var. Taksim etkinliklerimdeydik. Konuklarım sevgili Gülşen ve radyo programcısı Gezegen Mehmet. Kulaklık yetmedi. Üç kulaklık olunca sesin verimi düşüyordu. Ben ev sahibi olarak feragat ettim kulaklıktan. Onlara verdim ama onları duyuyorum müziği hiç duymuyorum. Fakat konuşmaya da devam ediyorum. O anda yayın anında Gezegen Mehmet “işte gerçek yayıncı burada Ferhan. Kulaklığını bize verdi, kendi hiçbir şey duymuyor ama asla sesini düşürmedi,volümünü bozmadı. Sanki duyuyor gibi konuşuyor. Çünkü o işini hissederek yapıyor” dedi ve ekledi. “Gelecek Taksim etkinliğini beraber yapacağız Ferhan. Tüm teknik eksikleri giderek.” ve verdiği sözü tuttu. Yeri geldi bir kez daha teşekkürler sevgili Gezegen Mehmet. O beni anladı. Anlaşılmak kadar güzel bir şey yok.

ŞEHNAZ GÜL:  Teşekkür ederim. Son olarak eklemek istediklerin var mı?

FERHAN METİN: Polis Radyosu’na bu anlamda yer verip, dinleyenlerle buluşturduğunuz içinde ayrıca teşekkür ederim. Çamlıca tepesinden, aşıklar diyarından, güvenin sesinden, TEK AŞKIM radyomla selamlarım sizleri….Sevgilerimle…

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.