SANATÇI RÖPORTAJLARI

AYDİLGE

AYDİLGEE

AYDİLGE ile yapım firması Dokuz Sekiz Müzik’te bir araya geldik.Neler konuştuk neler:) Buyrun sohbetimize…

ŞEHNAZ GÜL: Yeni albüm “Yalnızlıkla Yaptım”.Yalnızlığın tadı mı çıktı bu albümde? Çünkü mis gibi bir albüm olmuş:)

AYDİLGE: Teşekkür ederim,çok sağol:)Yalnızlık aslında içimde her zaman hissettiğim ve herkeste gördüğüm bir durum.En çok kalabalık ortamlarda hissediyorum.Partilerde mesela…Herkesin çok mutlu ve mesut göründüğü anlarda,kısa bir an yüzlerde hüzünleri ve hayal kırıklıklarını yakalıyorum.Çok eğleniyoruz gibi görünmelerine rağmen aslında o hayal kırıklığı benim yüzüme pat diye çarpıyor.Herkes içindeki    sevilme,beğenilme isteği ile bu ortamlarda bulunuyor.Boşluğu doldururum belki diye…Öyle bir yalnızlık ki bu, herkes bunu kalabalık bir halde topluca hissediyor.Bu albüm de bunun yansıması.Sadece benim yalnızlığım değil.Tadı mı çıktı diyorsun ya? Onu güzellemeye çalışıyorum tabiki:)

ŞEHNAZ GÜL: Tabi ben üretkenlik anlamında söylüyorum bunu:)

AYDİLGE: Üretirken evet yalnız olmak zorundayım ama üretirken de kalabalıklaşmak umudu ile üretiyorum.”Sanat sanat içindir” sözü yalan bence.Sevilmek ve beğenilmek için üretirsin .”Ben kimseyi düşünmeden,sadece kendim için yapıyorum” diyen bence yalan söyler.Sanatçının ruhunda mutlaka ürettiklerini,paylaşma arzusu olur.Tadını çıkarmak,paylaşmaya başladığın anda güzel.Yalnızlık o zaman yeniden yapılanmış oluyor.

  ŞEHNAZ GÜL:Ne güzel anlatıyorsun.seninle sohbet etmek, sesli kitap dinlemek gibi ki yazarlık ta var.Var mı yeni bir projen?

 AYDİLGE: 🙂 Teşekkür ederim.Evet şu an yazıyorum.Amy Winehouse’un  tribute grubunu kuran bir genç kızın rolle gerçek arasında gidip gelişini anlatıyorum yeni kitabımda.Bitmek üzere,az kaldı.

ŞEHNAZ GÜL:Merakla bekliyoruz yeni kitabını.Radyoculuk ta bir yandan devam ediyor değil mi?

 AYDİLGE: Radyoculuğu çok seviyorum.Radyo-Tv-Sinema masterı yaptım ama aldığım eğitim radyo programı nasıl sunulur gibi değil de teoriler ve medya bilgileri üzerine bir eğitimdi. Yüksek lisansın bir etkisi oldu mu bilemiyorum ama radyoda bu işin tadına çok vardım. Çok mutluyum,Rock Fm’de.Saat: 20:00-22:00 arası Cem Sarıoğlu ile birlikte sunuyoruz programı.80’ler ve 90’ların rock müziğini karşılaştırıyoruz.Rock Fm’in en çok dinlenen programları arasında.Sadece müzik programı değil üstelik.Kültür ve sanat üzerine de dönem karşılaştırmaları yapıyoruz.

Hülya Avşar’ın kim ve ne olduğu belli”AYDİLGE

ŞEHNAZ GÜL: Sosyal sorumluluk projelerinde de yer alıyorsun.Greenpeace ile de ortak projelerin oldu.

AYDİLGE:Evet sadece çevreyle ilgili değil,her sosyal sorumluluk projesinde yer almaya çalışıyorum.Fakat son zamanlarda maalesef sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyorum demekten hem utanır hem de sıkılır hale geldim.Çünkü o kadar anlamsız kişiler bu projelerde yer alıyorlar ki sadece vitrin olsun diye…Geçen gün bir programda kadına şiddetle ilgili bir proje kapsamında Hülya Avşar’ın yer aldığı haberine denk geldim.Fakat bir de şu sözü var “ Bazı kadınlar da dayağı hakediyor”.Şimdi bu projenin içi tamamen boşalmış oluyor.Bu noktada  ben Hülya Avşar!a bozulmam.Çünkü kendisinin zaten kim ve ne olduğu belli.Konuşma tarzı belli.

ŞEHNAZ GÜL:Bunları kullanacağım:)

AYDİLGE: Yoo kullan sorun değil.Benim bozulduğum, Hülya Avşar’ı projelerine alan kurucular.Zaten kendisinin ne diyeceği,ne yapacağı,erkeğe ve kadına bakışı,erkeğe hak gördüğü,aldatılmaya karşı bakış açısı da belli,geçmişi de belli.Kendisi zaten ben böyleyim diye açıkça söylüyor.Niye bu projeye Hülya Avşar’ı alırsın.Eeee Hülya Avşar bir şey desin de bu proje konuşulsun.Şimdi bu proje böyle konuşulacaksa bir anlamı kalmıyor.Sonra bizim yaptığımız projeler de arada kaynıyor.Biz de lekeleniyoruz.Hayvanlara çok düşkün olduğumu söylemekten bile utanır hale geldim.Yer alıyorum ama diğer yer alan insanlarla birlikte anılmak kendimi kötü hissettiriyor açıkçası.

ŞEHNAZ GÜL:10 parmağında 10 Marifet.Müzisyenlik,yazarlık,radyoculuk…Ben merak ediyorum Aydilge’nin yapmak isteyip henüz yapamadığı başka projeler var mı?

AYDİLGE:Aslında dergi de var:)”Sound” dergisi.Nacizane dergi yönetiyorum.Önemli yazarlar var.Radyocular,müzisyenler,müzik bloggerları da yazıyor dergimizde.Oraya da atlayayım buraya da atlayayım hırsım hiç yok. Aslında yaptığım herşey müziğin etrafında.

ŞEHNAZ GÜL:Üniversiteler özellikle sana çok ilgi gösteriyor.Festivallerin aranılan ismisin.Yakın zamanda bir ödül aldın.Tebrik ederim.

AYDİLGE:Çok teşekkür ederim.Evet:)sahne alacağım yeni festivaller de var konser takvimimde.Daha önce Boğaziçi Üniversitesi “EN İYİ COVER” ödülünü “SORMA” ya verdi.Geçen hafta da Ege Üniversitesi’nden ödül aldım.”Sorma” öyle bir şarkı ki nesilden nesile akıyor.40-50-60 yaşlarında hocalarla ve 20 li yaşlarda öğrencilerle  hep bir ağızdan söyledik.

ŞEHNAZ GÜL:Nasıl güzel bir enerji.

AYDİLGE: Evet inanılmazdı.

ŞEHNAZ GÜL:SORMA’yı Sezen Aksu’dan alma hikayeni merak ettim?

AYDİLGE: Aslında hiç ummadığım şekilde kolay oldu.Ben zaten sahnede SORMA’yı okuyordum.Ama cover olayına uzaktım.Fakat çok ta seviyorum şarkıyı.Bir de ben ”öldüm,bittim,geberdim” diyen aşk şarkılarından hoşlanmıyorum.”SORMA” da acayip bir gurur var.”Bana sakın sorma bile,söyleyemem,ama ben içimde hallederim” gibi bir hal var.Bir gün Sezen Aksu’nun menajerini aradım,ilettim ve 2 gün sonra olumlu yanıt verdiler. Hep “ah bu yangın beni öldürüyor” kısmının nakarat olduğunu düşünüyordum.Bana hep o geçti. Sezen Aksu’ya ve  daha önce yorumlayanlara Hadsizlik yapmak istemem asla ama hep “Sorma” kısmına yüklenmişler.Yaa diyorum şarkı burada patlamalı.Düzenlemeyi Atakan Ilgazdağ  ve Alen Konakoğlu birlikte yaptılar.Onlara dedim ki benim “nakaratım burasıdır”.Aranjede şarkı burada patlamalı.Bizim versiyonumuz rock alt yapılı ve çok içime sindi.

ŞEHNAZ GÜL:Ben bazı şarkılarda birden fazla nakarat olduğunu düşünürüm ve o şarkılar çok etkiler insanları.Büyük şarkılardır.Sorma da başlı başına patlamış bir şarkı bence.

AYDİLGE:Çok doğru.Kesinlikle haklısın.

ŞEHNAZ GÜL:Peki sonrasında Sezen Aksu’nun yorumları nasıldı?

AYDİLGE: Sezen Aksu sağolsun “ben kime, hangi şarkıyı,nasıl vereceğimi bilirim” diyerek son noktayı koydu.Aranjeyi bile nasıl yapacağımızı sorgulamadı.Destek oldu.Sezen Aksu çok seviliyor.Piyasada bazıları da der ki “Sezen AKSU niye bu kadar göklere çıkarılıyor?” Hiçbirşey boşuna değil.Hem bu kadar iyi besteci,hem bu kadar kalbi büyük olmasından…Kendisine çok saygı duyuyorum

Ayşegül Aldinç’de çok tatlı.Bana twitterdan “senin versiyonunu dinleyince,tüylerim diken diken oluyor” yazdı.O’nlar bir çok şeyi aşmış tabiki.Çok şaşırdım ve sevindim.Yaşıtlarımızda tebrik eden olmuyor.

ŞEHNAZ GÜL:Twitterı da oldukça aktif kullanıyorsun.Tweetlerinden  bir kitap çıkar diye düşünüyorum.Bilmiyorum şu an aklıma geldi bu:) AYDİLGE’nin tweetleri bir kitaba dönüşür mü?

AYDİLGE::)) Kitap değil de bazen şarkı sözüne dönüştürebiliyorum.

ŞEHNAZ GÜL: O zaman Aydilge ilhamını tweetlerinden alıyor diyebiliriz:)

AYDİLGE:Bir cümle yazıyorum.Gelen tepkiler çok fazla olunca “aa bu söz sevildi” diyorum.Bir gün “Düşünmeden severek,yalnızlıkla yaptım” yazdım.Bir dolu rt geldi.Sonra albümde yerini buldu.(şarkıyı mırıldanıyor)

ŞEHNAZ GÜL:Bir çok kişinin yaşanmış hikayesine, bir cümlen ile dokunuyorsun demek ki…

AYDİLGE:İşte o en büyük mutluluk benim için.

ŞEHNAZ GÜL:Albümü yalnız yapmadın:) “Yalnızlıkla Yaptım”kimlerin imzasını taşıyor?

AYDİLGE:Prodüktörüm Alen Konakoğlu ve Cem Sarıoğlu imzası var.Atakan Ilgazdağ ile de işbirliğimiz hiçbir zaman bitmez.Bu albümde de intro Atakan’a ait.Atakan Türkiye’deki en iyi müzisyenlerden biri.

Albüm çalışmalarımda  Ahmet Çelenk ve Demet Karaduman’ın fikirleri benm için çok önemlidir.Ahmet Çelenk müzisyenine hiç karışmaz.An gelir bir laf söyler.Önce bir dururuz,sonra düşünürüz “aaa hakikaten doğru” deriz.Şarkılarımı Demet’e dinletirim ilk.Demet özellikle bu albümde imajıma kadar herşeyle çok ilgilendi.

ŞEHNAZ GÜL:Son olarak okurlarımıza söylemek istediklerin var mı?

AYDİLGE: Dinlemeyi istedikleri müziklere sahip çıksınlar.Radyolarda çalan her müzik “en iyi müzik” değildir.

ŞEHNAZ GÜL:Dayatma var mı diyorsun?

AYDİLGE:Var tabiki.Tecavüz sadece bedene değil,ruha da yapılır.İstemediği müziklere maruz kalabiliyor insanlar.Çünkü ister istemez duyuyorlar.Bazı şarkıları bildiklerinin bile farkında olmuyorlar çünkü farkında olmadan ezberlemiş oluyorlar.Altını çizmek istiyorum “kötü müzikler ruhu kirletir,iyi müzikler ruhu yüceltir,”O yüzden iyi müziğe sahip çıksınlar.Herkes dinliyor diye dinlemesinler.Herkesin sevdiği iyidir diye düşünmesinler.Kendi seçimlerini yapsınlar.Nelerin dayatılıp,nelerin dayatılmadığını sorgulamaları lazım.Yapılan sizin ruhunuza yapılıyor.O basit sözler,basit şarkılar.Sizin aşkı nasıl yaşadığınızı,hayatı nasıl yaşadığınızı etkiliyor.Bir şarkı neyi etkiler ki? demesinler.Etkiliyor.

ŞEHNAZ GÜL:Bu cümlelerine karşın araya giriyorum o halde.İçinde bulunduğun Türkiye Müzik Sektörünü nasıl görüyorsun?Ne tür olumsuzluklar var sence ?

AYDİLGE:İnsanlar istediklerini dinlemekte özgür gibi görünse de bu bir ilizyon “halk bunu istiyor,biz de bunu veriyoruz” lafı da bunun bir parçası ve kandırmaca.Çünkü halk sadece sunduğunuz seçenekler arasından seçim yapabilir.Ama siz hep aynı seçenekleri verdiğiniz için maalesef insanlar onu seçmek durumunda kalıyor.Kötülemek amacıyla söylemiyorum ama Demet Akalın,Gülşen tarzı şarkılara bunlar farklı seçenekler var birini dinleyin demesinler.Bunlar seçenek değil.Aynı müziğin farklı versiyonları.Bu aldatmaca.Alternatif yok yani.Demek istediğim bu.Çok seçenek yok.”Halk bunu istiyor” demeden önce belki de halka farklı bir alternatif sunmak lazım ki halkın ne istediğini görsünler…

ŞEHNAZ GÜL:Çok samimi ve keyifli bir sohbetti.Teşekkürler.

AYDİLGE:Ben teşekkür ederim.


Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.