SANATÇI RÖPORTAJLARI

AYHAN GÜNYIL

ayhan_gunyil

İlk röportajımı Türkiye’nin en önemli müzisyenlerinden

Ayhan Günyıl

ile gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum:)

Şehnaz GÜL: Öncelikle Ayhan Günyıl’ın hayatına “müzik” ne zaman girdi? Müzikte ilk basamaklarınızdan bize bahseder misiniz?

AYHAN GÜNYIL: Merhaba demek isterim öncelikle.Müzikle aslında,küçük yaşlarda tanıştım diyebilirim.İlk enstrümanımı (elektro gitar)abim almıştı.Fakat,hiç ısınamıştım enstrüman,öylece duruyordu.O dönemde ailem ile birlikte Almanya’da yaşıyorduk.Aile içerisinde 2 abim de müzisyendir.Onlar sayesinde tanıştım diyebilirim.Sadece dinleyiciydim.1984 yılında İstanbul’a geldik.Konservatuar sınavlarına girmiştim ve,kazanamadım.Bu olay beni çok hırslandırmıştı.Özel dersler aldım.İlk gitar hocam rahmetli,çok değerli gitarist Yurdaer Doğulu oldu.Sonrasında çok değerli Raffi Arslanyan’dan 3­4 yıl aralıklı olarak klasik manada dersler almaya başladım.Birçok yerde çalışmaya,çalmaya başlamıştım farklı müzisyen ve orkestralarda ve birgün,o zamanın en değerli sanatçılarından Banu Kırbağı’nın orkestrasından çalışma teklifi geldi.Seve seve kabul ettim

ve bu benim ilk profosyonel adımım oldu diyebilirim.Artık müzik piyasasında adım duyulmaya başlamıştı.1996 yılında stüdyo müzisyenliğim başladı.Birçok albümde refakatlarım oldu.Sayı olarak sorarsanız yaklaşık 500­-800 albüm arasında.Tabi stüdyo müzisyenliğim halen devam ediyor.Türkiye’de tüm sanatçı arkadaşlarımın albümlerinde eşliklerim olmuştur.Şimdi burada saymaya başlarsam,inanın birini unutsam kendime kızmış olurum.O nedenle hepsine demeyi daha uygun buluyorum.

1535707_10152677542313094_7581493323640920930_n

“Türkiye’de tüm sanatçı arkadaşlarımın albümlerinde eşliklerim olmuştur”

ŞEHNAZ GÜL: Bugüne kadar bir çok projeye imzanızı attınız. Sezen Aksu,Ajda Pekkan,Nilüfer,Tarkan,Hande Yener ve daha bir çok isimle çalıştınız.Unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?

AYHAN GÜNYIL: Aslına bakarsanız tüm sanatçı dostlarım ve benim de farkında olmadan birçok anı yaşadığımız oluyor.Fakat birden bire sorulunca akla gelmeyebiliyor işte…Ancak benim için gerçekten çok önemli ve hiç unutamadığım bir anım şöyle ki;sahnedeyiz (TARKAN) ve eşlik ediyorum.Herşey güzel başladı,herşey normal ilerliyor.Açık havada çalıyoruz ve bir yaz konseri bu.Sanırım Bodrum konseriydi.Yedinci şarkıdan sonra inanılmaz bir rüzgar mı desem fırtınamı desem artık bilemiyorum fakat,sahnede duran diğer gitarımın düştüğünü gördüm.O anda tabi beni düşünün yani.Şarkı bitti ve diğer gitarı(düşen gitar) alıp,introyu benim çalmam gerekiyor.Gitarı aldım,ilk notayı çaldım ve diğer bütün teller kendiliğnden koptu.Öylece kaldım.Gerçekten hiç unutamadığım bir anımdır.

ŞEHNAZ GÜL: Melodilerinizin THY tarafından yolculara dinletilerek, dünyanın bir ucundan diğer ucuna gökyüzünde dolaşıyor olması nasıl bir duygu ? ve bu düşünce nasıl gelişti?

AYHAN GÜNYIL: Öncelikle bu güzel soru için çok teşekkür ederim.Bir televizyon programıydı sanırım,program sunucusu Ayhan Günyıl’ı MESSİ bile dinliyor demişti.Bu gerçekten çok gurur verici bir duygu.Anlatılmasıda zor gerçekten.Yaklaşık 5 yıldır çalınıyor THY’de şarkılarım.2007 yılında henüz kendi müzik prodüksiyom firmamı kurmamıştım.ilk”Skylight”albüm çalışmamı,farklı bir firmadan, dinleyici ile buluşturabilmiştim. Firma sahibine bu fikri ben sunmuştum.Gidip bir görüşme yapsak diye ve görüşüldü,o dönemden beri 5 yıldır tüm yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarda şarkılarım dinleniyor.Konu ile ilgili çok güzel gazete haberleri yapılmıştı.

AYHANG

ŞEHNAZ GÜL: Aynı zamanda eğitmenlik yapıyorsunuz.Gitar tutkunu ve müziğe yeni başlayan arkadaşlarımıza, neler tavsiye edersiniz? Sizden ders almak isteyenler,size nasıl ulaşabilir?

AYHAN GÜNYIL: Evet yaklaşık 10 yıldır eğitmenim aynı zamanda.Çok iyi öğrencilerim var.Öncelikle çok istek lazım.Tabi yetenek yoksa,zorlamanın da anlamı olmuyor.En başta şunu söylemeden geçmek istemem; birkaç akor öğrenmekle gitarist olunmaz.Genç arkadaşlarım mutlaka Klasik anlamda,nota,solfej,armoni öğrenmeli .Müziğin her türünü dinlemeli.Müziği,bu iyi müzik,bu kötü müzik diye ayırmamalı.Ne diyoruz;Müzik herkesin evrensel dilidir.O halde her tarzı dinleyebiliriz.Fakat,nekadar sevip sevmeyeceği ona kalmış.

Bana ulaşmak çok basit.www.ayhangunyil.com adresinden kolayca ulaşabilirler.Facebook ve twitter sayfamdan da ulaşma imkanı var.Ayrıca,facebook ”Ayhan Günyıl’ın GİTAR ATÖLYESİ” sayfasında gerekli bilgiler mevcut.

ŞEHNAZ GÜL: 2007 yılında “SKYLİGHT” ve 2010 yılında “İspanyol Yağmuru” isimli solo albümlerinizi yayımladınız.Bundan sonra bizi ne zaman ve nasıl bir proje bekliyor?

AYHAN GÜNYIL: Çok yakında 3.solo albüm çalışmam gelecek.Adını ”Rengarenk”olarak düşündüğüm,yine içinde Ayhan Günyıl tadında harmanlanmış nefis melodi ve tınılar.Sürpriz olarak da,birkaç şarkıda düet var.Çok değerli sanatçı arkadaşlarım beni kırmadılar.Gerçekten albümü renklendirdiler.

ŞEHNAZ GÜL: Yakın zamanda sahne programınız var mı? Takviminizi okurlarımızla paylaşalım…

AYHAN GÜNYIL: Facebook.twitter,ayhangunyil.com sayfaları üzerinden yakın zamanda gerçekleşecek tüm haberler ve konserler ile ilgili bilgi ve detaylar sizler için yayınlanacaktır.

ŞEHNAZ GÜL: Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

AYHAN GÜNYIL:Samimi röportaj için size teşekkür ederim Şehnaz Hanım. Başarılarınızın devamını dilerim,iyi çalışmalar .Müzikle kalın …

Sevgiler

Ayhan GÜNYIL

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.