SANATÇI RÖPORTAJLARI

HASAN TÜRKAY RÖPORTAJI

Röportaj: Özgün Günyar

Özgün Günyar: “Bilmem” isimli çalışmanız yayınlandı. Şarkı sizin imzanızı taşıyor. Şarkıyı yazarken nasıl duygular içindeydiniz?

O zamanki duygularımı şimdiye göre izah etmek zor tabi. Uzun zamandır sürdürmekte olduğum belki de hayal dünyamın ürünü olan “Bilmem” ütopyamın eseri diyebiliriz. Bu düşüncelerimin beni zaman zaman anlaşılmayan birine dönüştürmesi, zaman zaman da beslendiğim bir kaynak haline dönüşmesi asıl etkenler. Şarkı, hayallerim ile gerçeklik arasındaki zıtlığın hayatımda çok fazla hissedildiği bir dönemde ortaya çıkmıştır. Bu ince çizgide ilerlerken, sorularım somut sözlere dönüşmekteydi. Karamsarlıktan öte anlam arayışının ritme dönüşmesiydi.

Özgün Günyar:  “Bilmem” için şimdiye kadar nasıl tepkiler aldınız? 

Şu an ki tepkiler gayet olumlu yönde, eserin zamanla daha da iyi yerlere gelmesini diliyorum.

Özgün Günyar: Bu şarkıya katkıda bulunan başka müzisyenler veya yapımcılar var mı?

Şarkının aranjesinde önemli katkıları olan müzisyen Ahmet Sipahi. Gitarda kendi tarzıyla dikkat çeken Doğukan Sivaslıgil ve kaydın alınmasında mix-mastering-düzenleme aşamalarında katkıları olan Barış Yetkin bulunmakta. Şarkıyı bağımsız olarak ‘TuneCore’ üzerinden yayınladım. Bir sonraki eserlerimi de aynı şekilde yayınlamayı düşünüyorum.

Özgün Günyar: İstanbul mimarisinden etkilendiğinizi belirtmişsiniz. Gelecekteki çalışmalarınızda daha fazla keşfetmek istediğiniz herhangi bir tema veya konu var mı?

Çalışmamda belirttiğim aslında İstanbul’da hissettiğim güzel bir günü konu alıyor. 

Yıkık mimarisinin beni etkilemiş olması kadar bana ilham kaynağı olan diğer etkenlerden biri de burada yetişmiş olmamdır.

İstanbul’un köklü tarihine eserimde atıfta bulunmak, yıkık mimarisinden öte buradaki geçmiş kültürün önemine de dikkat çekmek ve bu şehrin benim için değerini sanatımda da yansıtmak istemişimdir. Kendi sözlerimle benimle aynı şehirde bulunan insanların duygularına da dokunmak hedeflerimden biriydi. Cumhuriyet döneminin en önemli şairlerinden biri olan Orhan Veli Kanık’ın “İstanbul’u dinliyorum” şiiriyle büyümüş olmanın etkisiyle eserimde bu şehre değinmek istedim. İstanbul’un bana kattığı, hissettirdiği çok şey var. Bunu zamanla diğer eserlerime de yansıtmayı düşünüyorum.

Çalışmalarımın birbirinden farklı ayrı değerler topluluğu aynı zamanda da birbirini tamamlayan puzzle gibi düşünüyorum. Bunun sanatıma değer katacağına inanıyorum. Bu yüzden de her çalışmamda özenle gayret gösteriyorum. Farklı açılardan görmek istemem de nitekim bu yüzden. Yaşantımın bende bıraktığı etkilere yoğunlaşarak daha otobiyografik eserler ortaya koymayı amaçlıyorum. Benim için en önemlisi burada dile getirdiklerimin diğer bireylerin kalbine de dokunması ve onlar için de anlam kazanmasıdır. Bir sonraki çalışmalarımdaki temalarım aşk ve duygusal çatışmaları konu edinmektedir.

Özgün Günyar: Üreten bir müzisyen olarak; şarkı yazmanın ve müzik üretmenin ardındaki süreci bize anlatır mısınız?

Süreci özetlemek gerekirse, şarkı yazmak veya müzik üretebilmek için temelde çok müzik dinleyerek başlıyorum ve geçmiş müzisyenlerin yaşantılarından ilham alıyorum. Araştırmayı seven biri olarak keşfettiğim çok sayıda müzisyenin zihnimdeki harmonisi eserimin bestesinin şekillenmesine yardımcı olmaktadır. 

Çeşitli denemeler ve taslaklar sonucunda şarkı sözlerinin de ortaya çıkmasıyla beraber bir süre beste ve söz uyumu üzerine çalışmaktayım. Eserin son hali için  orkestra ile beraber çalışarak provaları gerçekleştiriyoruz ve stüdyo kayıt aşamalarını tamamlayarak nihai haline kavuşturuyoruz.

Özgün Günyar: Sizi nerede dinleyebiliriz? Sahne alacağınız bir etkinlik yada konser var mı?

Tüm dijital platformlardan ulaşabilirsiniz. Henüz dijital alanda dinlenmeyi hedeflediğimiz konser süreci bir sonraki aşamaya bıraktık. Bazı teklifleri değerlendirme içerisindeyiz. Daha sonra konser için bilgilendirmeler yapacağız.

Özgün Günyar: Son olarak MüziktenHaberler.com takipçilerine söylemek istediklerinizz?

 Gelen desteklerden ötürü teşekkür ederim. Böyle bir platformda yer almaktan ve dinleyicilerle buluşmaktan çok memnun olduğumu belirtmeliyim.

https://www.instagram.com/turkaymusic/

Reklam

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.