SANATÇI RÖPORTAJLARI

BUKET BENGİSU: EUROVISION’DA TÜRKİYE’Yİ 6 KADIN TEMSİL ETTİK!

Röportaj: Özgün Günyar

Özgün Günyar: Pandemi döneminde ülkemizde yapılan tek geleneksel şarkı yarışması olan Altın Güvercin’de 2.likle zafere ortak oldunuz. Altın Güvercin 2020 süreci sizin için nasıl geçti? Pandemi sürecinde “Kırık Ayna” şarkısına nasıl hazırlandınız?

Merhabalar, öncelikle MüziktenHaberler.com takipçilerini buradan sevgiyle selamlamak istiyorum. Eşim Doğan Kospançalı ile ileriki dönemlerde tekli olarak yayınlamak üzere ön hazırlığını yapmış olduğumuz bir şarkıydı “Kırık Ayna”. “Altın Güvercin”in yeniden düzenlendiğini duyunca, Doğan’la birbirimize bakıp, yollasak mı acaba diye sorduk ve süreç başladı.

Finale kaldıktan sonra şarkı Ödül Erdoğan tarafından yeniden düzenlendi ve Kuşadası’nda harika geçen bir hafta boyunca provalar yapıldı, büyük final büyük jüri ve seyirci önünde gerçekleşti. Açıkçası pandemi süreci, yarışmayı Ali Rıza Türker ve ekibinin tecrübesi sayesinde olumsuz etkilemedi. Hatta belki bu dönemde sosyal medya etkileşimi arttığı için paylaşımlarımız daha çok insana ulaştı bile diyebiliriz.

Özgün Günyar: Eurovision zaferimize bir kala Eurovision 2002’de ülkemizi başarıyla temsil ettiniz. Eurovision’a katılımınız nasıl gelişti? Bugünden Eurovision sürecinize bakınca neler hissediyorsunuz?

Şarkımızın bestecisi sevgili Fani Hodara ile müzikal birlikteliğimizin bir sonucu olarak bu şarkıyı ben seslendirdim. Sevgili okul arkadaşlarımla oluşturduğum Grup Safir ile yarışmaya katıldık. Orada çok ilgi gören, sevilen bir ekip olduk. 4’ü sahnede olmak üzere 6 kadın ile Estonya’da “Türk Kadını”nı başarıyla temsil ettik.

Bugünden geçmişe bakınca, tabii ki daha tecrübeli bir solist olarak katılmak isterdim Eurovision’a. Ancak ülkemi, hem de bir kadın olarak temsil etmiş olmak, yurt dışından halen Eurovision kulüplerinden davetler alıyor olmak gururların en büyüğü.

Özgün Günyar: Ülkemiz Eurovision’a katılmıyor ama Serhat Hacıpaşalıoğlu San Marino adına iki defa yarışmada yer aldı. Ülkemiz dönmese bile tekrar Eurovision katılmak ve tekrar bu heyecanı yaşamak ister misiniz? (Eurovision fanlarının gönlünde ayrı bir yeriniz var. Eurovision fanları sizi tekrar bu sahnede izlemek istiyorlar.)

Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim.

Eurovision’a tekrar katılmayı kim istemez? Hele ki günümüzde! Hemen yarın değil belki ama ilerleyen zamanlara dair bazı sürpriz projelerimiz var, teklif ve davetler de oluyor, somut gelişme kaydettiğimizde bunu ilk duyan sizler olacaksınız.

Özgün Günyar: Müzik dünyasına “Asla Asla” ile geri döndünüz. Son çalışmanızın sürecini bizler için anlatır mısınız?

Bu şarkıyı, eşim Doğan Kospançalı bir sanatçı dostumuz için hazırlamıştı. Yapımcımız Cem Sayar (CS Müzik & Medya) karma bir albüm için benden bir şarkı isteyince, “Asla Asla”nın bu yapıma çok uygun olacağını düşündük ve eseri ben seslendirdim.

Şarkının düzenlemesi kıymetli müzisyen Eser Taşkıran tarafından yapıldı. Eşim de evlere kapandığımız ilk dönemlerde, elimizdeki görüntülerle şarkıya bir klip hazırladı, klip Net D’den yayınlandı

Özgün Günyar: Eşiniz, büyük usta “Doğan Kospançalı” ile bir müzikal birlikteliğiniz var. Asla Asla da, Kırık Ayna da eşinizin imzasını taşıyor. Eşiniz ve oğlunuz Doruk’un babası olmasının yanında bir müzisyen olarak sayın Doğan Kospançalı’yı ve müziğinize katkılarını nasıl tanımlarsınız?

Evet, Doğan Kospançalı müziğin birçok alanında çok donanımlı ve deneyimli bir müzik adamı. En büyük özelliklerinden biri de her kimle çalışırsa çalışsın, o kişideki yeteneği ve sanatsal birikimi en verimli şekilde ortaya çıkarması. Bu özelliği, benim çalışmalarıma hem sahnede, hem de seslendirdiğim eserlerde son derece olumlu yansıyor. Aynı zamanda kendisi çok da iyi bir baba. Partner olarak kendisinden her anlamda çok memnunum.

Özgün Günyar: Sizi, değerli eşiniz ile UMD Sanat’ın #MüzikleYaşıyoruz sosyal sorumluluk projesinin toplantısında gördük. Proje ve detayları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bu proje, değerli müzik adamı Orhan Osman tarafından ortaya atılan ve bugüne kadar gördüğümüz “müzisyen-destek-dayanışma” platformları içinde gerçekleşme olasılığı en yüksek, en tutarlı, ayakları yere en sağlam basan proje. Nedeni ise, müzisyenlere tek kerelik hibe bağışlanmasındansa, emekleri ve içine girdikleri projedeki görevleri marifetiyle bir gelir oluşturması.

Sürekliliği olan ve kendi kendine evrilebilme özelliğine sahip bir oluşum. Cihat Aşkın, Baki Duyarlar, Murat Aziret, Argun Erişçi, Mehmet Akatay, Cengiz Köroğlu gibi farklı alanlarda ustalaşmış büyük isimler, bu projeye yüreklerini ve akıllarını koyuyorlar. Sosyal medya ve internette “umd sanat”, “umdsanat.com” adreslerinden kolaylıkla ulaşılabilir.

Özgün Günyar: Pandemi sıkıntılarının devam ettiği önümüzdeki dönemlerde yeni projeleriniz neler? Konser ya da müzik çalışmalarınız var mı? Sizi nerelerde ve hangi tarihlerde sahnede izleyebileceğiz?

Ben bir yandan uzaktan şan dersleri veriyorum, dünyanın dört bir yanından öğrencilerim var. Instagram ve çeşitli farklı platformlarda her hafta canlı dinletilerimiz sürüyor. Hayatımızın büyük bölümünü evde geçirirken sürekli üretim halindeyiz. Önümüzdeki günlerde de iki adet tekli çalışmam ardı ardına yayınlanacak. Beni takip etmek isteyenler YouTube’da Buket Bengisu Official, Instagram’da da Buket Bengisu adreslerimden takip ederlerse sevinirim.

Özgün Günyar: Son olarak MüziktenHaberler.com takipçilerine söylemek istediklerinizz?

Buradan sizin aracılığınızla tüm müzikseverlere sağlıklı günler dilerken morallerini yüksek tutmalarını rica ediyorum. Ve elbette sürekli yanımda olan siz sevenlerime ayrı bir teşekkürü borç biliyorum

https://www.instagram.com/buketbengisu/

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.