HABERLER

SAGOPA KAJMER, EMRE YÜCELEN’E KONUŞTU !

Müzisyen, yorumcu ve vokal koç Emre Yücelen, “Emre Yücelen Şan Dersi” adlı YouTube kanalında yayınladığı “Emre Yücelen ile Stüdyo Sohbetleri” programının 25. bölümünde; Türk Rap müziğinin efsane ismi  Sagopa Kajmer’i konuk etti. 


Emre Yücelen’in YouTube kanalında, kendisi hakkında yapılan tüm analizleri izlediğini belirten Sagopa Kajmer; “Ben her yerde görünmüyorum. İçime sinmeyen mecralarda  bulunmuyorum. Senin,  benim hakkımda 10’da 10 doğru yorum yaptığını düşünüyorum. Müzisyen, enstrümanist ve eğitimci kimliğini bir yana koyarak; çok zor olan, müziği doğru yorumluyor olmanı önemsiyorum. O yüzden burdayım” şeklinde konuştu.


Emre Yücelen’e, çocukluğundan beri müzikle iç içe olduğunu ve evinde bir çok enstrüman bulunduğunu anlatan Sagopa Kajmer; “Babası, kardeşi, amcası ve kuzenlerinin müzisyen olduklarını ve bu ortamda büyüdüğünü” söyledi. Röportaj sırasında, Sagoğa Kajmer’in  2003 – 2004 yılları arasında,  kayıtlarını yaptığı “Bir Pesimistin Gözyaşları” albümünden söz açılması üzerine Kajmer; “Ben hiçbir zaman Auto-Tune kullanmadım” dedi. 80’li yıllarda MFÖ ve Ercan Saatçi gibi isimlerin de rap denemeleri yaptığını söyleyen Sagopa Kajmer, Cartel’in etkisi ile rap müziğe başladığını ve yazdığı ilk sözün “Adalet Kirli Atlet” olduğunu söyledi.


Anneannesinin aldığı bilgisayar ve değeri 5 dolar olan  mikrofonlar ile imkansızlıklar içinde 90′ lı yılların ortalarında sample yapmaya başladığını söyleyen Kajmer; “Duygu Sömürgesi” ve “366. Gün” şarkılarındaki hataları da açıkladı. Yanlış sample kesmesi üzerine bu hataların oluştuğunu söyleyen Kajmer, 1 yıl boyunca ise  B12 eksikliğinden ötürü dalgınlık sorunu ile mücadele ettiğini de sözlerine ekledi.


 “SAHİBİNİN SESİYİM”  

Türkiye’de rap müziğin temellerini atan kişi olduğunu belirten Kajmer, 90’ların başına kadar olan tüm serüvenini samimiyetle anlatırken; Ceza, Fuat, Dr. Fuchs ve Erci E ile olan çalışmalarını anlatarak uzun yıllar sonra ilk kez kariyerindeki tüm detayları izleyicilerle paylaştı. “Rap üzerine iki  kitap yazıldı, ikisinde de ismim geçmiyor” dedi ve ekledi; “Ben bu işin sahibinin sesiyim!”


 Sagopa Kajmer’in sevilen ve klasikler arasında yer alan “Bir Pesimistin Gözyaşları” üzerine açılan konuda ise “Herkes o albümdeki Sago geri gelecek mi diyor. O saundu sevebilirsiniz ama benden “Bir Pesimistin Gözyaşları”ndaki Sagopa’yı beklemeyin” dedi. 


Yayın formatı maximum bir saat süreli olan “Emre Yücelen ile Stüdyo Sohbetleri” kategorisinde ilk kez bir röportaj,  bir saati aşan bir sürede gerçekleşti. Bunun üzerine Emre Yücelen, programı montajla keserek bir saate düşürmek yerine; iki bölüm halinde iki hafta üst üste yayınlamaya karar verdi. Geçtiğimiz pazar ilk bölümü yayınlanan programı,  18 Ocak pazar günü saat: 10:30 da  ise ikinci bölümü ” Emre Yücelen Yücelen Şan Dersi” YouTube kanalında yayında olacak.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.