HABERLER

OĞUZ AKSAÇ: “HASRET DEĞİLKEN TÜRKÜSÜNÜ YAPAMAZSINIZ”

Geçtiğimiz günlerde  “Benim Hikayem” adlı yeni single çalışmasını müzik severlerle buluşturan  Oğuz Aksaç, YouTube platformunda yayınlanan Cenk Alptekin’in “Cenk’le Arabada Yoklama” adlı programına konuk oldu. 
Cenk Alptekin’in arabasında bulunan sipsi, kaval, ney ve mızıka ile performans yapan Oğuz Aksaç,  Cenk Alptekin’i müzikal içerikli verdiği bilgilerle de kendine hayran bıraktı.

Bu sene yayımladığı  “Nadide” adlı jazz albümü ve yeni single şarkısı “Benim Hikayem”  üzerine konuşan Aksaç;  “Ben sektörel iş yapan biri değilim. Belli bir yerin ve türün sanatçısı da değilim. Ben müzisyenim. Sektörel bir  mamül olsaydım para kazandığım halk müziğinin dışına çıkmazdım. Müzik yaşamdan hissettiğinizi tanımlamakta kullandığınız şeydir.  Müzik yaşadıklarınızla alakalıdır. 30 yıl, 70 yıl 150 yıl önce yaşantılarımız farklıydı. Yaşam şartlarımız değişti. Arap çöllerinde 1400 yıl önce yaşadığımız şeyleri artık müzikte ifade edemeyiz. Şimdi cep telefonlarımız var. Sevgilinize mesaj atıyorsunuz, günde 60 kere nerede olduğunuzun raporunu söylüyorsunuz. Artık hasretlik türküsü yapamazsınız. Hasret değilsiniz. Artık eskisi gibi şarkılar çıkmıyor deniyor. Çıkmaz” ifadelerine yer verdi.

 Müziğin kökeninden bahseden Oğuz Aksaç; “Anadolu’da yapılan her müziğe TÜRK-Ü ismi verildiğini , bu tabirin geçmişten geldiğini, ancak; Doğu kültürü müziği yaptığımız için “ŞARK-I” isminin daha doğru olacağını” dile getirdi.
Yoğun konser takviminden ve sahnede  müzikal talk-show formatına yakın performanslar yaptığından söz eden Aksaç; ; Cenk Alptekin’i  23 Kasım Cumartesi akşamı Kartal’da “Düşler Sokağı” adlı mekandaki sahnesine davet etti.  

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.