SANATÇI RÖPORTAJLARI

MEHMET ÖNCÜ: 14 YIL ÖZEL KORUMAYDIM AMA MÜZİK HAYATIMDA HEP VARDI

Özgün Günyar:  6 yaşında Yozgat’tan Almanya’ya uzanan bir hayat öykünüz var. Mehmet Öncü kimdir desek kendi yaşam hikayenizi nasıl anlatırsınız?

Yozgat Özler Köyü doğumluyum. 6 yaşına kadar Özler Köyü’nde yaşayıp,  sonra ailemle Almanya’ya yerleştim. Çocukluğumdan bu yana müzik hep vardı hayatımda.

16  yaşından bu yana  Stuttgart’ta popüler bir mekanda başlayan ilk sahne tecrübemden sonra, yıllardır Türkiye ve Avrupa’da pek çok mekanda ve sayısız festivalde sahne aldım.

“Yine de Sen Bilirsin” adlı İlk single çalışmamı 2017 yılında, “İki Yüz” isimli ikinci single çalışmamı ise  2019 yılında Temmuz ayı sonunda yayımladım.

Halen Türkiye ve Avrupa’ da sahne almaya devam etmekteyim.

Özgün Günyar: 14 yıl süren Koruma Görevliliğinden müzik hayatına geçiş yaptınız? Bu geçiş nasıl oldu? Şarkı söylemeye ve müzik üzerine kariyer yapmaya nasıl karar verdiniz?

Evet. 2004 yılında sahne çalışmalarımın yanı sıra silahlı koruma eğitimi alarak 14 sene boyunca özel koruma olarak çalıştım.

Müzik ve şarkı söylemek hayatımda hep vardı.. geçirdiğim iki Omuz ameliyatından sonra, korumalığın pek hakkını veremeyeceğimi düşündüğümden dolayı; Hayatımda hep var olan müziğe sadece biraz daha ağırlık vermeye başlayarak geçidi yaptı.

Özgün Günyar: Müziğinizi ve sesinizi kendi açınızdan nasıl yorumlarsınız? Daha çok hangi tarzlarda, kimleri örnek alarak müziğinizi sunuyorsunuz?

Belirli bir vakit sonra aslında kimseyi örnek almazsınız. Küçükken koyu bir “Emrah” hayranıydım. Sonradan buna “Neşet Ertaş” üstadımızda eklenince ortaya karışık bir ben çıktı. Genel tarz olarak da gerçekten her türü okur ve dinlerim.

Özgün Günyar: İki Yüz isimli single’ınız ile 2019 yazında dinleyicilerin karşısına çıktınız. İki yüz single’ının hikayesini nedir? ve bu süreçte kimlerle çalıştınız? 

İki Yüz çalısmamızın hikayesinde ki en önemli husus, parçanın Aranje ve Klip çalışmalarının başlamasıyla bitmesinin sadece 3 Hafta sürmesi. Bunu da değerli Aranjör Arkadaşım “Mert Ustaoglu” ve Yönetmenim “Yıldırım Yıldız”a borçluyum!

Özgün Günyar: Almanya ve Türkiye’de eş zamanlı olarak sahne çalışmalarınız devam ediyor. Aynı zamanda vatandaşlarımızın yaşadığı diğer ülkelerde takipçileriniz ve sevenleriniz var. Sahne çalışmalarınız nasıl gidiyor? Yakın zamanda sizi nerelerde izleyebiliriz?  

Aslında kısa ve öz “nerede isterseniz” cevabını vermek isterdim. Ama evet, yaz aylarının başlamasına kadar evvela Avrupa’nın bir çok ülkesinde sahnelerimiz var. Bunlar başta Almanya olmak üzere, Fransa, Avusturya, İsviçre ülkelerinde gerçekleşmekte.

Önümüzdeki yaz bir Türkiye turnesi düzenlemeyi düşünüyorum. Akdeniz bölgesinden başlayıp Anadolu’ya, oradan da Karadeniz’de son vermeyi düşünüyorum. Daha vaktimiz var.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.