HABERLER

DOĞUKAN MANÇO, EMRE YÜCELEN’E BARIŞ MANÇO’YU ANLATTI!

Barış Manço’nun doğumunun 76. vefatının 20. yılı sebebi ile müzisyen, yorumcu ve vokal koç Emre Yücelen’in ‘Emre Yücelen Şan Dersi’ adlı YouTube kanalına Doğukan Manço konuk oldu ve Barış Manço’yu anlattı!

“Barış Manço’nun Oğlu Olmanın Hem Şansı Hem Şanssızlığı Var”

Barış Manço’nun oğlu olmak nasıl bir duygu şeklinde sorulan soruya Doğukan Manço; “Madalyonun iki yüzü olan bir konu. Hem şansı hem şanssızlığı var. Babam ile 17 sene yaşayabildim. Onunla geçirdiğim süre, onsuz geçirdiğim süreden fazla. Büyük bir ismin evladı olmak keyifliydi, Şanslı bir evlat olarak büyüdüğümü biliyorum. 17 sene sizlerle paylaştık babamızı” dedi.

“Babamın Müzisyen Olalım Diye Bir Beklentisi Hiç Olmadı”

Barış Manço’nun çocukları ile müzik paylaşımı üzerine gelen soruya Doğukan Manço; “Biz bir müzik okuluna gitmedik. Alaylı olarak yetiştik. Babamızın bizden illaki müzisyen olacaksınız diye bir beklentisi yoktu. Çevremizde müzikal aletler ve enstrümanlar hep oldu. Sadece anne ve babamız bizi müziğin temellerini öğrenmemiz için piyano dersleri aldırdılar. Hangi yönde yeteneğimiz varsa o yönde gelişmemiz için destek verdiler. Batıkan’a göre müziğe ben daha meraklıydım.Babam beni stüdyoya götürüyordu. Bu sayede stüdyodaki aletlerin kullanımı konusunda tecrübe kazandım. Böylelikle aranjör ve DJ olabildim diyebilirim. Babamın eski aranjörü Eser Taşkıran’dan halen destek almaya devam ediyorum. Projelerimi içime sindiği anda çıkartıyorum.”

“Barış Manço Bilgeliğini Televizyon Aracılığıyla Paylaşıyordu”

Barış Manço müzik kariyerinin yanına neden çocuklarla program yapmayı ekledi? sorusuna: “Babam çok yönlü bir insan. Güzel Sanatlar mezunu. Müzik, resim ve koleksiyonerlikle ilgilenen, sanat ve bilim insanıydı. Televizyona geçiş yapması vizyonerliği sebebiyleydi. ‘Adam Olacak Çocuk’ ve ‘7’den 77’ye’ programları ile bilgilerini televizyon aracılığıyla paylaşmak istedi.

“Yoğun Çalışma Yaşamı ve Radyasyonlu Ortam Babamı Yıprattı”

“Babam 56 yaşındaki vefatından önce çok çökmüş ve saçları beyazlamıştı. Yaşadığı dinamik ve yoğun hayat onu çok yormuştu. Ayrıca (20 – 25 yıl önce montaj odalarında kullanılan ekipmanlar yoğun radyasyon içeren ve sağlığı kötü etkileyen sonuçlar doğuruyordu. Babamı bu zor hayat çok yıprattı.” dedi. Doğukan Manço ayrıca Ocak ve Şubat aylarında Barış Manço’yu anmak için yapılan etkinliklerin yoğunluğu nedeniyle müzikal çalışmalarına kısa bir süreliğine ara verdiğini aktardı.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.