SANATÇI RÖPORTAJLARI

TAHRİBAD-I İSYAN RÖPORTAJI

IMG_6347 copy.jpg k.jpg

Röportaj konuğum, Sulukule’nin ilk hip hopçuları olarak bilinen, Kenan Doğulu’nun keşfi Tahribad-ı İsyan grubu.

ŞEHNAZ GÜL:   Grup nasıl bir araya geldi ?

SLANG: 2008 yılında Zen-G ile lisede aynı sınıfa düştük. İkimiz de rap müzik dinliyorduk ve bu yönde ilerlemek istediğimizden güçlerimizi birleştirmeye karar verdik. 2009 yılında ise çocukluk arkadaşım Hasan Say bizi VZ. İle tanıştırdı ve grup bugünkü kadrosunu tamamlamış oldu.

 ŞEHNAZ GÜL: İsminize nasıl karar verdiniz?

ZEN-G: Lisede Türkçe dersi için sınıfa sözlük getiriyorduk, hatta şarkı sözlerini yazarken de faydası oluyordu. Bir şeylere isyan ettiğimiz zaten belliydi, grubun ismini bulduğumuz gün de sözlükte “tahribat” kelimesine denk geldik. Grubumuzun adının mesajına uygun olması hoşumuza gitti. İsmi biraz Osmanlıcalaştırıp Tahribad-ı İsyan yaptık.

 ŞEHNAZ GÜL: Kenan Doğulu ile tanışma hikayeniz nasıl?

VZ.: Halil Altındere ile 2013 yılında çektiğimiz “Wonderland” videosu 13. İstanbul Bienali’nde sergilenirken Kenan Doğulu izlemiş ve çok etkilenmiş. O bizi ararken Murat Çekem ona telefon edip bizden bahsetmiş, bir araya gelmemiz biraz tesadüf, biraz da kader diyebiliriz.

DU6A6925_1.jpg

 ŞEHNAZ GÜL:  Albüm kimlerin imzasını taşıyor?

SLANG: Albümün prodüktörlüğünü Kenan Doğulu, müzik prodüktörlüğünü ise Murat Çekem üstlendi. Kayıt ve mix için Murat Çekem’in yanı sıra Deniz Doğançay ve Başar Yakupoğlu’ndan da yardım aldık. “Suç Mu?”’da perküsyonda İzzet Kızıl ve bas gitarda Murat Ejder’in yanı sıra “Sınama Beni Yeter”deki kemanı Turay Dinleyen çaldı. Geri kalan tüm gitar ve bas gitarlar da Murat Çekem tarafından çalındı. Ayrıca ünlü rapçi Fuat Ergin ile de “Ölene Kadar” adlı bir düetimiz var albümde.

ŞEHNAZ GÜL: Şebnem Ferah ile düet fikri nasıl ortaya çıktı?

ZEN-G: Düet yapmak için kendi duruşumuza yakın bir sanatçı ararken aklımıza Şebnem Ferah geldi. “Can Kırıkları” adlı şarkısını çok sevdiğimiz için şarkı üzerinde bir çalışma yaptık ve bittikten sonra Şebnem Ferah’a gönderdik. Dinlerken çok etkilendiğini söyledi ve albümde kullanmamıza izin verdi.

ŞEHNAZ GÜL: Albümdeki şarkı sözleri grubunuzun imzasını taşıyor. Sözleri ayrı ayrı yazıp sonra mı toparlıyorsunuz ? Yoksa bir aradayken mi çıkıyor?

VZ.: Genellikle herkes kendi seslendirdiği kısımların sözlerini yazıyor ve sonra bir araya gelip üzerinde çalışıyoruz. Ama bazen de “Nooldu?” şarkısında olduğu gibi sözleri hep beraber yazıyoruz.

ŞEHNAZ GÜL: Şu an gelen tepkilerden memnun musunuz ?

SLANG: Genel olarak memnunuz. Zaten bizi 2008’den beri takip eden ve bizi bu günlere taşıyan kemik bir kitlemiz var ve onlara minnettarız. Bizi ilk kez dinleyenlerden de olumlu yorumlar alıyoruz.

ŞEHNAZ GÜL: Hedefleriniz neler?

ZEN-G: Öncelikle hedefimiz Türkiye’de hip hop kültürünü tanıtmak ve mümkün olduğunca çok sayıda konser vererek albümü geniş kitlelere ulaştırmak. Uzun vadede ise bir merkez açarak gençlere müzik atölyeleri düzenlemeyi hayal ediyoruz.

ŞEHNAZ GÜL:  İlk klip “Suç mu?” isimli şarkınıza geldi. 2. klip şarkınıza karar verildi mi?

VZ.: İkinci klip muhtemelen “Hamam” adlı şarkımıza çekilecek. Bir sürpriz yapıp daha yavaş bir şarkı da seçebiliriz belki.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.