RADYOCU RÖPORTAJLARI

ESİN GÖRÜR RÖPORTAJI (KRAL WORLD)

Türkiye’nin popüler yabancı müzik radyolarından Kral World Radyo’da hafta içi her gün 15:00-18:00 saatleri arasında yayında… 

Röportaj konuğum; Esin Görür

(kralworld)12139904_1652000728372183_1167994984_n

ŞEHNAZ GÜL: Esin’cim radyoculuğa başlama hikayen nasıl oldu?

ESİN GÖRÜR: Benimki çocukluk hayaliydi aslında. Dans hocam Silivri’nin yerel bir radyosunda yayıncıydı. Onu görmeye gittiğim zamanlarda radyoya aşkım başladı diyebiliriz. Sonrasında üniversite eğitimi için Eskişehir’e gittiğim dönemde bir arkadaşımın telefonla haber vermesi üzerine, üniversite radyosu için seçmeler olduğunu öğrendim. Üşenmedim, gittim ve girdiğim mülakat sonrasında yedi aylık bir eğitim aldım. Sonrasında ise yayınlarım başladı. Üniversitede iki buçuk sene yayın yaptıktan sonra, mezun olup İstanbul’a geldim ve profesyonel radyoculuk hayatım da böylelikle başlamış oldu. Lisans eğitimim de çocukluk hayalime kavuştuğum için bir köşeye atılıverdi.

ŞEHNAZ GÜL: 2013 yılında Okan Bayülgen, Baj J.,Ebru Yaşar, Barkın Bayoğlu, Ali Biçim, Betül Hakyemez ile bir ekip kurdunuz ve Radyo Trafik’te konuklar ağırlayarak birlikte program yaptınız. Kalabalık bir ekiple program yapma fikri nasıl ortaya çıkmıştı ?

ESİN GÖRÜR: Fikir nasıl ortaya çıktı ondan tam olarak emin değilim, zira proje Okan Bayülgen’indi. Beni arayıp görüşmeye çağırmasıyla durumdan haberdar oldum. Tabii ki düşünmeden projede yer almak için Okan Bayülgen’in teklifini kabul ettim.

ŞEHNAZ GÜL: O ekip nasıl bir araya gelmişti?

ESİN GÖRÜR: Ekibi bir araya getiren kişi yine Okan Bayülgen oldu ama benim projede yer almamı sağlayan, Okan Bayülgen ile tanışmama vesile olan kişi aslında Ceyhun Yılmaz’dı. Okan Bayülgen’in bir kadın radyocu arayışına girmesi ve Ceyhun Yılmaz’ın beni önermesi bir araya gelmemizi sağladı. Ceyhun her zaman işim konusunda bana destek olmuş bir arkadaşım. Ona bu anlamda her zaman şükran dolu olacağım. Şimdiki zamanda, arkadaşlarının işini düşünen insan profili çok azaldı. Köstekler görmeye alışık olduğum bir dönemde Ceyhun’un bu tatlı tavrı benim açımdan her zaman şükranla anılacak.

(esingorur)12298939_867461950041616_59781129_n

“Okan Bayülgen’e kızdığım zamanlar oldu ama O şeytan tüylerine sarılıp sarmalanmış”

ŞEHNAZ GÜL: Okan Bayülgen’le çalışmak nasıldı?

ESİN GÖRÜR: Okan Bayülgen’le radyo projesinde çok uzun soluklu çalışamadık maalesef ama sonrasında Makina Kafa döneminde hem editör hem de oyuncu olarak ekibinde yer aldım. Kendisiyle çalışmak zordu dürüst olmam gerekirse. Kolay beğenen biri değildir ama geriye dönüp o yoğun ve yorucu günlere baktığımda ondan çok şey öğrendiğimi görüyorum. O’na kızdığım zamanlarda oldu ama kendisine karşı hep özel bir sevgim de vardı. Onun şeytan tüylerine sarılıp sarmalandığını düşünüyorum.

ŞEHNAZ GÜL: O program neden uzun ömürlü olmadı peki?

ESİN GÖRÜR: Programın dördüncü bölümünü yaptığımız dönemde Gezi Parkı olayları patlak vermişti. O tatsız günlerde eğlence programları yapmak pek de uygun olmazdı. O sebeple program biz ne kadar üzülsek de sona erdi.

(esingorur)12093319_1503216486639047_1967690238_n

“Bay J. ‘yi aşırı yetenekli buluyorum”

ŞEHNAZ GÜL: Sonrasında “Bay J. ve Arkadaşları” projesinde ile Capital Radio’da programlarınız devam etti? Bay J. ile unutamadığın bir program anın var mı?

ESİN GÖRÜR: Bay J’yi ayrı severim. Kendisiyle Okan Bayülgen vesilesiyle tanıştım ama sonrasında devamlı görüştüğüm bir arkadaşım oldu. O’nu aşırı yetenekli buluyorum. On parmağında on marifet vardır ve onunla yayın yapmak benim açımdan çok eğlenceliydi. İstediğim formatta yayın yapabiliyordum ve bu özgürlük insanın işine olan aşkını da katlıyordu. Bay J ile yaptığımız programda liste bölümümüz vardı ve Bay J her gün benim için özel maddeler hazırlardı. Genelde de konu benim göğüslerimin küçüklüğü olurdu.

Olay radyo yayını olduğu için yalan söylemek ve durumu mübalağa etmek çok kolaydır. O da bunun keyfini sürdü diyebiliriz.

ŞEHNAZ GÜL: ve 2015 yılının Ekim ayında yayın hayatına başlayan Kral World Radyo’da yayınlarına başladın. Programının içeriğinden bahseder misin ?

ESİN GÖRÜR: Program içeriğim müzik ve sanat hayatı odaklı diyebiliriz ama bir rutini yok. Programın tek rutin bölümü “günün şarkısı” bölümü. Günün enerjisini paylaşan güzel bir şarkıya yer veriyorum her gün. Onun dışında sinemadan, tiyatrodan, ünlülerin hayatından, her şeyden bahsediyorum. Bir rutinimiz çok benim açımdan güzel olan tarafı bu. Dinleyenlerin her gün merakla radyolarını açmalarını istiyorum.

“Müzik direktörlüğüne çok mesai ayırmak gerekiyor”

ŞEHNAZ GÜL: Bir dönem müzik direktörlüğü de yaptın.

ESİN GÖRÜR: Evet kısa bir süre öncesine kadar müzik direktörlüğü görevim de vardı. Bu durum çokça mesai isteyen bir alan ama şimdilerde sadece yayınlarımla ilgileniyorum. Müzik direktörü olduğum dönemlerde her anım radyonun akışıyla geçiyordu, hafta içi, hafta sonu, gecenin ikisi hiç fark etmiyordu ve bu durum yayınlarıma kendimi verememe de neden oluyordu. Şimdi her şeyin rayına oturduğunu söyleyebilirim. Özetle keyfim çokça yerinde.

ŞEHNAZ GÜL: En çok severek dinlediğin müzik türü nedir? ve son günlerde en favori şarkın hangisi?

ESİN GÖRÜR: En sevdiğim müzik türü rock! Rock’ın her türüne aşinalığım var. Buna NWoBHM falan da dahil. Abimin çıkardığı ve benim de ilgilendiğim bir metal müzik dergisi vardı. Şimdilerde o kadar sert müzikler dinlemiyorum ama yine de rock her zaman en çok severek dinlediğim tarz olacak. Bunun yanında trip hop, elektro pop, funk, soul, reggae vs de çok severim. Müzik tarzı ayırmam, ayıranları da çok anlamam. Bana sorarsan bu durum ergenlik döneminde daha kabul edilebilir oluyor. Louis Armstrong’un da dediği gibi “Dünyada yalnızca iki tür müzik vardır: İyi müzik ve kötü müzik…”

ŞEHNAZ GÜL: Çok teşekkür ederim Esin’cim. Son olarak OYDAR hakkındaki düşüncelerini alabilir miyim?

ESİN GÖRÜR: Oydar ekibine selamlar. Sektörden haberleri almak için periyodik olarak takip ettiğim sitelerden biri ve böyle bir oluşum için harcanan emeği çok değerli buluyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkürler, eksik olmayın.

ŞEHNAZ GÜL: Çok teşekkür ederim Esin’cim. Son olarak MÜZİKTEN HABERLER hakkındaki düşüncelerini alabilir miyim? 

ESİN GÖRÜR: Müziktenhaberler.com’dan seninle haberdar oldum Şehnaz. Yabancı müzik yayını yaptığım için genelde yabancı kaynaklardan müziği takip ediyorum ama artık yakın takipteyim. Yeni bir okur kazandınız. Bana vakit ayırdığın ve bu tatlı sohbeti yaptığımız için çok mutlu oldum. Tüm ekibe sevgiler, selamlar.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.