SANATÇI RÖPORTAJLARI

BEYZA DURMAZ RÖPORTAJI

 Bundan on bir yıl önce “Bu kokuyu sürmeyin, beni deli etmeyin.Sevdiğimin kokusu bu sürüp sürüp gezmeyin” diyen bir kız tanıdık. Sonra müziğin mutfağına kaçtı.Taaa ki “Olan var olmayan var” diyene kadar kendisini göremedik.Şarkı o kadar sevildi ki google arama motorunda en çok aranan ilk 10 şarkı listesine girdi…

Röportaj konuğum; BEYZA DURMAZ…

180A7141 club

ŞEHNAZ GÜL: 2005 yılında “Koku” şarkısıyla müzik piyasasına girdin ve bir sonraki çalışmanı 2015 yılında müzik dinleyicisiyle buluşturdun.Neler yaptın on yıllık süreçte? Zaten üretken birisin.Neden yeni şarkılarını yayınlamak için bu kadar bekledin?

BEYZA DURMAZ: Koku albümü ile ilgili çalışmalarımız 2008 e kadar sürdü, Koku Buz Kalpli ve Bize Lüks adlı şarkıları kliplendirdik .Ayni zamanda yurtdışına yönelik çalışmalarım da oldu ,İtalyan grup Nemas Project’ in albümünde yer aldım ve bu doğrultuda İtalya’da bazı konserlerde birlikte yer aldık . Daha sonra müzikten değil ama müzik endüstrisinden biraz uzak zaman geçirdiğim doğrudur.Fakat bu sakinlik bana iyi geldi ve bu süreçte birçok yeni şarkı üretmemizi sağladı .

 

“Radyo ve müzik kanallarında, senelerdir aynı 10 isim dönüyor”

ŞEHNAZ GÜL: Müzik piyasasına giriş yaptığın 2005 yılından bu yana, Türkiye müzik sektörünü değerlendirecek olursan neler söylersin?

BEYZA DURMAZ: Türkiye müzik sektörü bence kısır bir döngüye girmiş durumda .Aynı söz yazarlarının bestecilerin aynı aranjörlerin çalışmaları evrilip çevrilip farklı isimlerde karşımıza çıkıyor. Şarkıcıların çok araştırmacı olduğunu düşünmüyorum, riske girmemek için daha önce çalıştıkları kişilerle daha önce yaptıkları şarkıların benzerlerini ısıtıp ısıtıp piyasaya sunuyorlar. Herkesin farklı tarzları denemesi yeni isimlere şans vermesi riske girmesi gerekiyor ki müzik çeşitlensin ve bir çok kişinin önü açılsın .Bu durumda tabi ki radyo ve televizyonların da payı büyük.Bir müzik markete girdiğinizde yüzlere farklı isim ve albüm görüyorsunuz , kim bilir aralarında ne güzel isler var fakat radyo ve müzik kanallarında senelerdir aynı 10 isim dönüyor

ŞEHNAZ GÜL: “Olan Var Olmayan Var” şarkısı nasıl çıktı ? Şarkının doğum hikayesini anlatır mısın?

BEYZA DURMAZ: Başta sevgi ve aşk olmak üzere insanların sahip olmak isteyip sahip olamadıkları şeyleri başka birisinde gördüklerinde hissettikleri duyguları anlatan bir şarkı . Bunları yaşayanlara da olmayanları da düşün kıskandırma nispet yapma , ne yaşıyorsan kendine sakla diyor . Bu sarkiyi aslinda Ali Cehreli ile beraber beş sene önce yapmiştik ki o zamanlar sosyal medya bu kadar aktif değildi. Bugüne geldiğimizde gün gösteriş günü oldu , herkes sahip olduklarını birbirine gösterme derdinde ve bu böyle sürecek gibi. Görüyorum ki bu gösteriş furyası sürecek ve 100 yıl da geçse bu şarkı hala geçerli olacak.

180A7328

“Şarkımın kitlelere ulaşmasında, taraftarların payı büyük”

ŞEHNAZ GÜL: Şarkıları Ali Cem Çehreli ile birlikte yapıyorsun. “Olan var olmayan var”ı yaparken, aynı zamanda takım taraftarlarının da bu kadar çok sahipleneceğini ön görerek mi yaptınız ? Yoksa tamamen sürpriz bir durum mu oldu ?

BEYZA DURMAZ: Şarkıyı yaparken takım taraftarları aklımızın ucundan bile geçmemişti ki çok fazla futbolla alakalı insanlar da değiliz. Bu durum sonradan tabi ki çok büyük sürpriz oldu .Şarkının büyük kitlelere ulaşmasında futbol taraftarlarının çok büyük payı oldu. Hala her maç öncesi ve sonrası şarkımız paylaşılmaya devam ediyor.

ŞEHNAZ GÜL: İkinci klibini “İlahi Adalet” isimli şarkına çektin.

BEYZA DURMAZ: İlahi Adalet’ e Mustafa Özen yönetmenliğinde klip çektik .Mekan olarak Kefken Pembe Kayalıkları seçtik buranın dokusu ve ruhu şarkının ruhuyla uyum içerisinde Uçurum kenarlarında yürüdüğüm ve bol bol gökyüzüne doğru yakardığım duygusal bir klip oldu.

ŞEHNAZ GÜL: Dört şarkıdan oluşan mini albümünün iki şarkısını kliplendirmiş oldun.Diğer şarkılarını da kliplendirmeyi düşünüyor musun?

BEYZA DURMAZ: Albümün üçüncü şarkısı olan Zengin Kalkışı ‘nı kliplendirmeyi düşünüyoruz.

ŞEHNAZ GÜL: Mustafa Ceceli’nin yorumladığı ve yine Ali Cem Çehreli ile ortak imzanız olan “Hüsran” şarkısı da oldukça ses getirdi.Yakın zamanda başka isimlerin de yorumlayacağı şarkılarınız olacak mı?

BEYZA DURMAZ: Evet Hüsran şarkısı Mustafa Ceceli nin güzel sesi ve yorumu ile buluştu ve dinleyenleri mest etti. Birçok isime şarkı hazırlamaya devam ediyoruz ve umarım en kısa zamanda dinleyici ile buluşurlar.

ŞEHNAZ GÜL: Bundan sonra yine bir sessizlik dönemine girer misin ? Yoksa artık kısa aralıklarla ve yorumladığın yeni şarkılarınla dinleyicinin karşısında olur musun?

BEYZA DURMAZ: Şu anki planım ara vemeden kısa aralıklarla yeni şarkılarımla yola devam etmek. Ama hayat ne gösterir bilemem tabi ki 🙂

ŞEHNAZ GÜL: Çok teşekkür ederim.Son olarak MÜZİKTEN HABERLER hakkındaki düşüncelerini öğrenebilir miyim?

BEYZA DURMAZ: Müzik dünyası ile ilgili haberler veren, sektörden birçok ismin röportajını bulabileceğimiz Müzikten Haberler’ e yayın hayatında başarılar diliyorum.

 

BEYZA DURMAZ, ŞEHNAZ GÜL’ÜN SORULARINI YANITLADI
Röportajın Çarpıcı Başlıkları, 19/03/2016 Tarihli Önce Vatan Gazetesi’nde, Kıvanç Terzioğlu’nun Köşesinde Yer Aldı.

öncevatanbeyzaşehnaz

One thought on “BEYZA DURMAZ RÖPORTAJI

  1. Geri bildirim: Beyza Durmaz: “Türkiye Müzik Sektörü, Kısır Bir Döngüde”

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.