SANATÇI RÖPORTAJLARI

BURAY RÖPORTAJI

FullSizeRender (2)

 Röportaj konuğum; “müzik piyasasında uzun süredir yeni bir isim patlamıyor” lafını bir anda çürüten,  şarkılarıyla bomba gibi müzik listelerine düşen yeni bir isim BURAY…

 Aslında Buray’ın promosyonunun başlangıç stratejisi oldukça akıllıca. Doğru bir kitleye sesi, şarkıları, Türkiye’nin en çok izlenen dizilerinden biri ile ulaştırıldı. Bu anlamda Buray’a  inanan ve kendisini destekleyen ekibin Buray’ı  oldukça iyi sunduğu muhakkak. Buray’ın hikayesi ve hakkında bilmedikleriniz bu röportajda…

  

ŞEHNAZ GÜL: Bir akşam “İstersen” şarkın “Çilek Kokusu” dizisinde yayınlandı ve o andan itibaren Türkiye Müzik Sektörüne “Buray” bomba gibi düştü.Hoşgeldin, ne iyi ettin geldin.Dizide şarkının yayınlandığı bölümden hemen sonra interneti salladın desem abartmış olmam sanırım. Bir anda bu kadar ilgiyi bekliyor muydun peki?

  BURAY: Bu kadar kısa zamanda bu yoğunlukta bir ilgi beklemiyorduk. Herşey çok hızlı gelişti açıkçası ve bu kadar hızlı bir tempoya adapte olmam da ani oldu biraz. Tatlı bir panik var bu ay ama çok keyifli geçtiğini de kabul etmek zorundayım.

018O0750 as Smart Object-1

“MÜZİĞİ, DÜNYAYI GEZMEK İÇİN BİR ARAÇ OLARAK KULLANIYORUM”

ŞEHNAZ GÜL: Okuyucularımıza kendinden bahseder misin? Kimdir herkesin merak ettiği Buray?

BURAY: Müziği dünyayı gezmek için bir araç olarak kullanmış biri. Kıbrıs’ta büyümüş, Avrupa’da yaşamış, bol bol gezmiş. Son 7 yıldır Avustralya’da yaşıyor. Şimdi ise dünyada müziğini gezdirmeyi hedeflemiş. Gülümsemeyi çok sever. Her işini tatlılıkla, keyifle yapan, kimseyi üzmeden, kırmadan yaşamayı amaçlayan biri Buray. Müzikle yatıp müzikle kalkan, müziğin her dalında (sahne, stüdyo, eğitim, vs) tecrübe kazanmayı hedefleyen biri. Hayvanları çok sever. Tomris adlı bir de kar beyazı kedisi var.

ŞEHNAZ GÜL: Ailenin Kıbrıs’ta, senin Avustralya’da yaşadığını duydum.Şu an Türkiye’de şarkıların aldı başını gidiyor. Bundan sonra ne yapmayı planlıyorsun ? Uzak mesafeler arasında mekik dokur musun? Yoksa Türkiye’ye yerleşir misin?

BURAY: Belli bir yerde yerleşip kalabilen bir insan değilim. En azından ‘değildim’. Burcumdan dolayı mıdır nedir sürekli oradan oraya dolaşıp yeni heyecanlar, yeni maceralara atılan biri olduğumdan, benim için mesafeler çok bir problem olmadı hiç. Bu çıkış dönemimde İstanbul’da olmam gerekiyor ama Melbourne da kopup bir anda bırakabileceğim bir yer değil. 1 Şişe Aşk’ın doğduğu yer Avustralya. Bana ilham veren en güzel yerlerden biri. Stüdyom orada, ailem Kıbrıs’ta. Yani bir üçgen arasında gidip gelmeler olacak gibi görünüyor.

ONUR9907

ŞEHNAZ GÜL: Albümde yer alan sekiz şarkının da sözleri Gözde Ançel ‘e ait. Bestelerine de birlikte imza atmışsınız. Bu ikili nasıl tanıştı? ve bu şarkılar nasıl doğdu?

BURAY: Gözde Ançel ve eşi de benimle beraber aynı dönemde Melbourne’a geldi. Esasında elektrik mühendisidir kendisi. Master derecesini yapmak için okumaya gelmiş o dönem. Ben de, o da adaptasyon döneminde cep harçlığı çıkarmak için aynı restorantta çalışıyorduk. Güzel bir dostlukla başladık. İlk önce besteci kimliğini çok ciddiye almasa da mailime yolladığı beste çalışmalarını dinlediğim andan itibaren, muhteşem bir takım ruhunun başlayacağını hissettim. İlk yaptığımız beste, Ferhat Göçer “Unutmuş Çoktan” (o zamanki ismi ile “Çınladıkça”), listeleri alt üst edince bize çok güzel bir moral ve ilham kaynağı oldu. Ondan sonraki tüm bestelerimizi büyük bir keyifle, bazen mangal başında, bazen dostlarla deniz kenarında, bazense tatil evinde birer bardak şarap eşliğinde yazdık.

ŞEHNAZ GÜL: Gün yüzüne çıkmamış şarkılarınız çok mu peki?

BURAY: Yüzlerce şarkımız var. Hem de her tarzda. Alaturkasından oryentaline, rock müzikten hip-hop RnB’ye çok değişik tarzda da denemeler yapıyoruz. Cephanelik bayağı bir büyük yani. Sadece benim tarzımda değil, Türkiye’deki birçok sanatçının sesiyle hayata geçmeyi bekliyorlar.

“1 ŞİŞE AŞK’I DOĞRU ZAMANA DENK GETİRDİK”

ŞEHNAZ GÜL: Ben  90’ların Türkçe pop şarkılarının sıkı bir dinleyicisiyim. Senin şarkılarının tamamını dinlediğim ilk anda “işte bu” dedim. Bana göre, şarkılarının bu kadar çok sevilmesindeki en büyük etken, 90’ların şarkılarındaki sıcaklık, kalbe dokunuş ve sözlerdeki sahicilik. Gözde’nin yazdığı sözler, bana sanki defalarca okuyup ta her seferinde altını çizeceğim yeni cümleler keşfedeceğim bir kitap gibi geldi.

Peki sence şarkıların neden bu kadar sevildi?

BURAY: 90’larda büyüyen kişiler olarak sanırım tarzımıza yansıyor, doğrudur. Benim aranje tarzımdan, enstrüman çalışıma tutun da, duymak istediğimiz ses balansına kadar bir etkileşim var. O zamanların tarzı bana da daha sıcak ve samimi geliyor. Dönem itibari ile boşluk bulup 1 Şişe Aşk’ı doğru zamana denk getirdik sanırım. Şarkıların bu kadar sevilmesinin sebeplerinden biri de Gözde’nin yazdığı her bir cümlenin derinliği ve gerçekliği. Dinleyenler sözlerin içinde daha önce hiç duymadıkları ama kendi hislerini sihirli bir dille anlatan kelimeler buluyorlar.

ONUR8353

ŞEHNAZ GÜL: Albümün oluşumu ne kadar sürede gerçekleşti?

BURAY:  İki yıl kadar bir sürede oluşturduk. Gözde ile yaptığımız tüm şarkıları ben stüdyomda demo halinde kaydedip hazırlıyordum zaten. Aranjesi de pek fazla zaman almadı bu yüzden. Demo şarkılar Sony Music Türkiye’ye ulaştıktan sonra da anlaşmayı imzaladık. Müzik direktörüm Bahadır Tanrıvermiş’in profesyonel dokunuşları oldu ve şarkılara canlı enstrumanlar eklendi. Fotoğraf çekimlerini Melbourne’da gerçekleştirdim. Mix ve mastering de tamamlandıktan sonra, ben elime Master Cd’yi alıp Kıbrıs’a uçtum. Haziran ayında albüm kartonetimiz hazır oldu ve albüm artık Ağustos başı yayınlanmak için hazırdı.

ŞEHNAZ GÜL: Albüm adına kim karar verdi ? Albümde “1 Şişe Aşk” adında bir şarkı yok fakat içinde  “1 Şişe Aşk” sözü geçen bir şarkı var “Ara Sıra Ara”

BURAY: Avustralya’da fotoğraf çekimleri gerçekleşirken çok güzel bir mekan keşfetmiştim. Melbourne’daki Princess Pier adlı eski bir iskele albüm kapağında çok güzel duracak diye bir his vardı içimde. Kapakla güzel bir konsept yaratmak istediğimiz için albüm kapağıyla albüm ismini bağdaştırmayı düşündük. “Medcezir” koyalım dedik önce. (Alacalı şarkısından alıntı). Deniz kokan duygularla yazılmış şarkılar olduğundan önce güzel duyuldu bu fikir. Ama sonra isim olarak Gözde’nin nacizhane fikri “1 Şişe Aşk”ı duyunca, ne iskele kaldı ne medcezir. Ben başta olmak üzere duyan herkes bu isme bayıldı.

ŞEHNAZ GÜL: Bence harika bir fikir olmuş.Peki ilk klip “İstersen” adlı şarkına geldi.İkinci klip, hangi şarkına gelecek belli mi?

BURAY: Son bir aya yakındır takipçilerimizin sosyal medyadan isteklerini takip ediyoruz. “Sen Sevda Mısın?” şarkısına ufak bütçeli bir akustik klip yapmiş olduğumuz halde insanlar şarkıya doymuyor, hikayesini de görmek istiyorlar. Hem ölümsüzleştirmek ve şarkıyı klasikleştirmek adına, hem de tv yoluyla daha fazla insana ulaştırmak adına bir klip yapmayı düşünüyoruz. Sanırım bu ay sonu çalışmalara başlarız.

ONUR9475

“FAMOUS TURKISH SİNGER” DENİLDİĞİNDE, İLK AKLA GELEN İSİM OLMAK İSTİYORUM

ŞEHNAZ GÜL: Müzik kariyerinde henüz gerçekleşmeyen, en çok neyin hayalini kuruyorsun?

BURAY: İngilizce şarkılar söylemeyi çok severim ve bu yeteneğimi de insanlarla, özellikle yabancı insanlarla paylaşmak isterim. Yabancı bestelerim de vardır. Doğru zaman geldiğinde tüm dünyaya Anadolu’daki otantik ezgileri anlayabilecekleri bir şekilde yabancı insanlara güzel bir şekilde sunmak hayalimdir diyebilirim. “Famous Turkish singer” (Ünlü Türk Şarkıcı)  denildiğinde ilk akla gelen isimlerden olmak isterim hatta!

ŞEHNAZ GÜL: Türkiye’de kimleri dinlemekten keyif alıyorsun?

BURAY: Samimiyetle ve dürüstçe yapılmış her tarz müziği dinlerim. Çok modern şeyleri, yeni çıkan müzikleri pek takip edemesem de, eski klasiklerden ruhuma hep bir parça eklemişimdir. Sezen Aksu, Sertab Erener, Levent Yüksel, Kenan Doğulu, Fatih Erkoç, Özdemir Erdoğan, Barış Manço, Cem Karaca…

ŞEHNAZ GÜL: Sosyal medyayla aran nasıl ? Hesaplarını mı sen mi yönetiyorsun? Yoksa ekibin mi?

BURAY: Paylaşımlı olarak, twitter ve facebook fan sayfasını ekibim kontrol ediyor. Instagram’ımı ben kontrol ediyorum. Buraymusic ve burayofficial olarak takipçilerimiz bana ulaşabilir.

ŞEHNAZ GÜL: Konserlerin ne zaman başlıyor?

BURAY: Ekim ayında dinleyicilerimizle buluşuyoruz. Orkestra hazır, şarkılar setlist hazır. Türkiye’yi sallamaya hazırız:)

IMG_9253

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.