SANATÇI RÖPORTAJLARI

ERKAN GÜLERYÜZ RÖPORTAJI

Röportaj konuğum; ilk kez 90’lı yıllarda tanıştığımız ve

“İstanbul Bekliyor” şarkısı ile hafızalarımıza kazınan bir isim

Erkan Güleryüz

 

ERKAN.GÜLERYÜZ

 90’lı yıllar şimdiki pop müzik sektörünün doğum ve bebeklik yıllarıydı”

ŞEHNAZ GÜL: Sizi müzikseverler ilk kez, bence Türk Pop Müziğinin unutulmayan yılları olan 90’larda tanıdı. 1996 yılında yayınlanan “İstanbul Bekliyor” şarkınızla çok sevildiniz.O yıllarda müzik dünyasına “merhaba” diyen bir müzisyen olarak 90’lı yılların müzik sektörü ile günümüzün müzik sektörünü bize anlatsanız neler söylersiniz?

ERKAN GÜLERYÜZ:Çok teşekkürler bu güzel düşünceler için…

90’lı yıllar POP kelimesinin “Türkçe sözlü hafif müzik” deyiminin yerini almaya başladığı, yepyeni bir soundun temellerinin atıldığı yıllardı. Bu yenilik tüm ülkeye muzik severlere ilginç gelmesinin yanında daha basit ve daha çabuk tüketilebilir sözlerle sürekli popüler ve yeni kalabilen bir sektör yarattı.

90’lı yıllar gençliğin levis , Lee cooper, McDonald’s vb benzer bir çok marka ile tanıştığı yıllar. Bu batıya dönüklük doğal olarak müziğimize de yansıdı ve o dönemin aranjörlerinin elinden başta Onno Tunç , Uzay Heparı şahane üretimler çıktı.

Dolayısı ile sorunuzun cevabına gelince 90’lı yıllar şimdiki pop müzik sektörünün doğum ve bebeklik yıllarıydı. Her doğum ve her bebek güzeldir özeldir.

ŞEHNAZ GÜL:1995 yılında gerçekleştirilen “Popshow” yarışmasında iki ödül kazandınız.Bir sene sonrasında “İstanbul Bekliyor” ile popülerlik kazandınız.O dönemde yapılan yarışmalar ile şu an tv de yapılan yarışmaları değerlendirecek olursanız peki?

ERKAN GÜLERYÜZ:Ben bu tarz yarışmaların her zaman yanında olmuşumdur. O zaman tabiiki farklıydı herşey tek gece içersinde olup bitiyordu. Şimdi ise aylara hatta tüm tv sezonuna yayılan yarışmalar var. Bu da yarışmacıları pop müzik dinleyenlerin tanıyabilmesi açısından yeni arkadaşlarımıza daha çok şans veriyor. Yarışma derken bir dönemin kişisel hakarete varan söylemlerin olduğu yarışmalara karşıyım.

ŞEHNAZ GÜL:Büyük beğeni kazanan albümünüzün ardından, bir sonraki albümünüzün yayınına neredeyse on sene kadar bir ara verdiniz.Neler yaptınız on yıllık dönemde?

ERKAN GÜLERYÜZ:Bu isteyerek verdiğim bir ara olmadı maalesef ama sektörde albüm yaparak olamasamda 10 yıl boyunca Türkiye’nin her yerinde bar performans sanatçısı olarak şarkı söylemeye devam ettim.

ŞEHNAZ GÜL:Sonrasında yayınlanan albümlerinizin arası yine kısa değil fakat siz her daim sahnedesiniz.Özellikle Antalya sahnelerinin vazgeçilmez ismi olmuşsunuz.Nasıl oldu Antalya ile aranızdaki bu güçlü bağ?

ERKAN GÜLERYÜZ:Zaten bu gece çalışmalarının çok yoğun olması sebebi ile sürekli albüm paylaşımında yada yeni şarkı paylaşımında bulunamıyorum. Antalya ya gelince şahane bir şehir ,dinleyici mükemmel ve kesinlikle canlı müziği çok tercih ediyorlar.99 eylül ayında ilk kez geldim Antalya’ya o dönemden beridir de sağolsun dinleyici beni sevdi ,işte böyle hafta sonları cuma ve cumartesi geceleri antalya BLACKLİVE performans göstermeye devam ediyoruz.

ŞEHNAZ GÜL: Yakın zamanda sevenlerinize sürpriz yaptınız.Volga Tamöz’ün “No2” projesinde “Eros” isimli şarkı ile projenin içinde yer aldınız.Projede yer alma hikayeniz nasıl oldu?

ERKAN GÜLERYÜZ:Sevgili Volga ile O İzmir’e ben Antalya’ya giderken bir cuma günü Havalimanında karşılaştık. Volga aynı zamanda konservatuar yıllarından da benim arkadaşım , sohbet sohbeti açtı ,yeni projesinden bahsetti. Repertuarın henüz tamamlanmadığını duyunca “Eros”u dinlettim. Volga’da şarkıyı beğenince bir anda oluverdi. Bence süper de oldu…

Eros’a çok yakında klip gelecek”

ŞEHNAZ GÜL:Eros” a klip gelir mi?

ERKAN GÜLERYÜZ:Kesin gelecek çok yakında ;))

ŞEHNAZ GÜL:Yakın zamanda yeni projeleriniz var mı ?

ERKAN GÜLERYÜZ:Üretim sürekli var ama paylaşım ne zaman olur bilemiyorum.

ŞEHNAZ GÜL:Okuyucularımız size ve konser takviminize nerelerden ulaşabilir?

ERKAN GÜLERYÜZ:Bana ve etkinlik takvimlerimize en rahat ve doğru ulaşım yolu sosyal medya hesaplarımız. Burdan sizin vasıtanız aracılığı tekrar adreslerimizi paylaşmış olalım.

facebook.com/erkanonline

twitter.com/erkan_online

instagram.com/erkanonline

erkanguleryuz.com

ŞEHNAZ GÜL:Teşekkür ederim.Son olarak eklemek istedikleriniz var mı? Ve OYDAR hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyim?

ERKAN GÜLERYÜZ:Çok teşekkürler bu güzel ropörtaj için. Oydar olarak yaptıklarınızı ve yayınlarınızı takip ediyorum.

Size de başarılar dilerim…

Tekrar sevgiler , teşekkürler…

 

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.