RADYOCU RÖPORTAJLARI

YALÇIN ALACA (KANALTÜRK RADYO)

YALÇIN ALACA
Röportaj konuğum; Kanaltürk Radyo’nun müzik direktörü ve programcısı Yalçın Alaca …
ŞEHNAZ GÜL: Sana sorulan ilk sorudur hep sanırım.Klasik olacak evet ama bilmeyenler de öğrenmiş olsun ; radyoculuğa ne zaman ve nasıl başladın Yalçın?
 YALÇIN ALACA: Olsun. Her seferinde cevaplamak benim için büyük keyif. 1993 yılıydı. Soğuk bir kış günü, hem de Zonguldak’ta açılan Genç Radyo seçmelerine girdim.Kazandım. Kitaptan bir paragraf okutma,ilaç prospektüs okutma,anons yaptırma… daha neler neler. Aradan sıyrıldım ve o yıl başladım radyo programcılığına.Ancak yıllar sonra gördüm ki radyo programcılığı sadece kitaptan bir paragraf ya da prospektüs okumadan ibaret değilmiş.Yalnız benim içimde ki radyo programcılığı aşkı çok başka. Çok isteyerek başladım.Sadece eğlence olsun diye başladığım bir durum değildi.

“Müzik direktörlüğü işi aslında bıçak sırtı”

ŞEHNAZ GÜL: Müzik direktörü olarak sorumlulukların neler? Yayın yapmak mı zor? Müzik direktörlüğü mü?
 YALÇIN ALACA: Müzik direktörlüğü işi aslında bir bıçak sırtı. Radyoda çalan şarkıların dengesini iyi kurmak gerekiyor. Şarkı seçimi yaparken kendi beğenini unutup,”dinleyici neyi beğenir?” düşüncesinde olmak lazım. Müzik direktörlüğünün yanı sıra yayın sorumluluğu da eklendi görevlerim arasına.
Yayın yapmak sanki daha kolay diye düşünüyorum. Çünkü sadece yayınınla ilgilenip yayınını yapıp gidiyorsun. Kendi yayınından sorumlusun. Müzik direktörü olunca neredeyse bütün radyonun yükü sanki senin omuzlarında.
 ŞEHNAZ GÜL: Kanaltürk Radyo’da haftanın altı günü mesaidesin. Haftada iki gün de konuk alarak program yapıyorsun.En keyif aldığın programı,hangi isimle gerçekleştirdin? Var mı unutamadığın bir anısı?
 YALÇIN ALACA: Aslında hepsi keyifli geçiyor ancak özellikle Yusuf Güney ile yaptığım programlar çok eğlenceli geçiyor. Onun taklit yeteneği çok güldürüyor beni. Birde geçtiğimiz hafta Gülçin Ergül ile yaptığım programda da çok gülmüştüm,hatta kendisine de söyledim “beni program boyunca güldüren tek konuksun” diye
Bir de her cumartesi günü “Yalçın Net Akustik” programını başlattık. 4 ay oldu başlayalı ve özellikle yeni isimlerin yer aldığı, canlı performanslarını sergiledikleri bir program. Çok keyif alıyorum akustik programdan.
 ŞEHNAZ GÜL: Kanaltürk Radyo’nun Top 5 listesinde kimler ve hangi şarkıları var?
 YALÇIN ALACA: Hemen yazalım ;
1-Hande Yener & Volga Tamöz-Sebastian
2-Murat Boz-Elmanın Yarısı
3-Gülşen-Emrin Olur
4-Sinan Akçıl&Ferah Zeydan-Biri Bana Gelsin
5-Edis-Benim Ol
 ŞEHNAZ GÜL: Peki, son dönemde, ilk projesini sunan isimlerden en çok kimleri beğeniyorsun?
 YALÇIN ALACA: Elbette ilk aklıma gelen isim Edis oluyor. “Benim ol” şarkısı çok güzel. Turgay Saka gelecek vadeden bir isim. O’da “Hepsi Yalan” şarkısıyla dikkatimi çeken isim oldu.

“Artık duygu kaybolmuş”

 ŞEHNAZ GÜL: İlk özel radyoların açıldığı zamanla,bu zamanın radyo sektörü arasında farklar olumlu-olumsuz neler sence?
 YALÇIN ALACA: ohohhho inan çok fark var. Bir kere artık duygu kaybolmuş. Eski isterik haller maalesef yok. Dijital dünya, radyoların önünü tam olmasa da kesmiş durumda. Eskiden bir programcı dinleyicisine “Size ne çalayım” diye anons yapıp telefon istese,yetişemezdi o telefonlara.Şimdi insanlar istediği şarkıyı her yerde dinleyebiliyor. Tek seçeneği sadece radyo değil artık. Bu yüzden biraz kan kaybetme var radyo sektöründe.
 ŞEHNAZ GÜL: Radyo sektöründe son dönemde ödül törenleri fazlalaştı.Mayıs ayında “1.Oydar Radyo Oskarları Ödül Töreni” organizasyonumuz var ve sen de adaylar arasındasın.Bu konuda düşüncelerin neler?
 YALÇIN ALACA: Ödül törenleri elbette güzel oluyor. Bu sektörde yıllarını vermiş insanların önemsendiğini gösteriyor. 1. Oydar Radyo Oskarları’na bende adayım. Umarım ödülü alırım diye düşünüyorum Ödül törenleri ayrıca sanki size biraz daha gaz veriyor,o ödülü almak için daha çok çalışıyorsunuz.
 ŞEHNAZ GÜL:Bu güzel sohbet için çok teşekkür ederim Yalçın:)
 YALÇIN ALACA: Benim için büyük keyif oldu. Ben teşekkür ederim.

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.