AYIN KONUK YAZARI

KONUK YAZAR, REYHAN GÜLER

REYHANGÜLER

“Uzun zamandır sadece müzik dinlerken gülümseyebiliyorum”

Kaç kare müzik dinledik? Şarkıyı dinlerken kaçımız hayale  daldık?  Kaçımız şarkılarda kendimizi bulduk?

Müzik aşkı  besteler.Siz aşkı müzikte mi buluyorsunuz? yoksa yolunuz (aşkınız) müzikle mi kesişiyor? Bir insanın içinde müzik aşkı  varsa,gece gündüz ayırt etmez.Her an müzikle iç içedir.Yolda yürürken, tesadüfen bir  mağazada alışveriş yaparken ,çalışırken,mutluyken,mutsuzken,yalnızken radyoda en sevdiği şarkıyla karşılaşır.Çünkü onu rahatlatan şey müziğin sesi ve ritmi.

Şimdi iyi dinle (:

“Köşedeki çiçekçi seni sordu bu sabah. Burda yok dedim, selam söyledi.Tazeymiş gülleri,yokluğun gibi.”satırları mutlaka seni anlatıyor.Çünkü bu şarkıda ”O’nu'” hissediyorsun.Bu şarkı sözleri sizi anlatıyor.

Devam edelim :))

“Yürüdüm biraz seni düşledim.Umudumu senle süsledim.Ne dar sokaklar,ne boş duraklar,seni unutmama yardım etti”.Bu satırlar bana farklı duyguları anlatıyor mesela.”İstanbul Aşkı” desem.Anlayabilir misin beni bu satırlarda?

“İstanbul gibidir aşk,kalabalığı yorar.Sessizliği gücüne gider, güzeldir İstanbul” der Gülben Ergen Çelik, sözlerinde. Ne güzel yorumlar Sanatçı Emre Yücelen.

Heh geldik şimdi yine ne diyor bak şarkı sözleri :))

Gökhan Türkmen’in yorumladığı “Sen İstanbulsun” şarkısında geçen “Bir sokak çalgıcısı” sözü, sokak müziğini anlatıyor.

Müziğin ruhunu aşktan başka bir şeyle anlatamayız.Beynimizin içinde birer birer uğultudur.Dinlediğimiz her eser,her şarkı,her türkü duygularımıza ortak olur.Her şeye ve her sanat duygusuna müzik duygusu  eşlik etmelidir.Bazen sükunet ister insan. Konfüçyüs der ki ; “Hayat,ıstırap ve keder verirse sükuneti müzikte arayınız”

Müziğin olduğu yerde asla kötülük yoktur.Bir dinleyicim öyle müziğe dalmış ki, hikayesiyle beni çok etkilemişti ve ilginç olan  bunu benim dinleyicilerimle paylaşmasıydı.Öyle yaşıyor ki hayatı, bana şöyle dedi ; “Uzun zamandır sadece müzik dinlerken gülümseyebiliyorum” :))

Müzik, ruhu kelimelerden daha etkili binlerce şeyle doldurur. Wittgenstein  “sessizliği bilmeyen müziği tanıyamaz” diye boşuna demiyor.

Radyocular bundan yıllar öncesinde ‘bugün ne çalsam’ derlerdi.Çünkü o zamanlar çok fazla şarkı yoktu.Aynı sesler dönüp duruyordu radyoda.Yıl 2015 ve “acaba bugün ne çalsam , bu şarkının da gönlü kalmasın, aman şu şarkı da kırılmasın’ diyoruz. Geçtiğimiz günler de sosyal paylaşım adresim twitterda  bu konuya değinmiştim.Çünkü gerçekten yeni sesler,yeni şarkılar çok üretiliyor ve emek veriliyor.Değerini bilmek gerek.Nasıl o şarkı sanatçının bebeği ise bizimde öyle. Sanata önem verilmeli ve saygı duyulmalı.Velhasıl şarkılarımıza sahip çıkalım.

Sanatın müzik-musiki dalı ile içten bir şekilde uğraşan çoğu insanın ruhunun ( kalp gözü diyoruz ya ) geliştiği, ruhunu dinlendirdiği müzik asla susmasın.Eğer müzik aşkın gerçekten gıdasıysa, durmadan çalsın radyoda.

:))
Sevgiler saygılar..

Radyo İstanbul ve İstanbul 1 Tv Programcısı ve Sunucusu

Reyhan Güler

……………………….

Reyhan Güler’in yazısını,kendisinin sesinden dinlemek için tıklayın

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.