SANATÇI RÖPORTAJLARI

BARIŞ ÖZKIRIŞ

cd u00FCstu00FC

Astrolog Şarkıcı Barış Özkırış’ın lansman gecesinde,sahne performansı sonrası bir araya geldik ve bakın neler konuştuk:)

“Pek çok kişinin bildiği üzere şarkıcılar birçok şeyi kendileri finanse ediyor. Bu noktada bazı zorluklar yaşadım ve albüm yapmama kararı aldım”

 ŞEHNAZ GÜL: 2004 yılında İskender Paydaş prodüktörlüğünde, müzik kariyerinin ilk albümü “Zincir” yayımlandı. Aradan 11 yıl geçti ve “Sustum” isimli maxi single’ın ile tekrar müzikseverlerin karşısına çıktın.Müziğe aşkın bitmese de 11 yıl boyunca müzik alanında seni susturan astroloji aşkın mı oldu yoksa? 2 tane kitap bile yayımladın bu süreçte…

BARIŞ ÖZKIRIŞ: Barış Öz olarak çıkardığım “Zincir” albümüyle ve özellikle “Çok Kolay” şarkısıyla güzel bir çıkış yakalamıştım . Ancak pek çok kişinin bildiği üzere şarkıcılar birçok şeyi kendileri finanse ediyor. Bu noktada bazı zorluklar yaşadım ve albüm yapmama kararı aldım. Sonrasında hayat bana önce psikoloji eğitimi ve sonrasında astroloji eğitimini getirdi. İnsanlara ilham verme ve psikolojik sorunlarına destek verme tutkum ile eğitmenlik ve danışmanlık konularına yöneldim.

Astrolojiyi de her zaman bir sanat olarak görmüşümdür.Kadim astrologlar “sembolleri yorumlama sanatı” der astroloji için… Ancak bilinçaltım sanatın en önemli dallarından biri olan müziği özlemeye devam etmiş olmalı ki, iki yıl önce defalarca rüyamda şarkı söylediğimi görmeye başladım ve sonunda soluğu kadim dostum Meltem Taşkıran’ın yanında aldım… Sonrası malum…

BŞ

“Danışanlarım arasında Serenay Sarıkaya, Çağatay Ulusoy,Seray Sever, Mine Tugay ‘da var”

ŞEHNAZ GÜL: Aynı zamanda astrolojik danışmanlık hizmeti veriyorsun. Danışmanlık yaptığın ünlü isimler de oluyor mu? Ünlü bir isimle unutamadığın bir anını okuyucularımızla paylaşır mısın?

BARIŞ ÖZKIRIŞ: Ofisimde yaklaşık 5 yıldan beri yoğun bir şekilde danışmanlık hizmetleri veriyorum. Son yıllarda yolum özellikle oyuncularla kesişti. Bunların arasında Serenay Sarıkaya, Çağatay Ulusoy,Seray Sever, Zeyno Eracar, Mine Tugay, Ayça Erturan vb. Çok sayıda ünlü ile astrolojik seans yaptım. Herhangi bir anımı etik ilkeler gereği paylaşmam mümkün değil maalesef…

ŞEHNAZ GÜL: Peki…Gelelim 3 şarkıdan oluşan 2. projen “Sustum” Projenin doğuş hikayesini anlatır mısın?Nasıl bir süreçten geçti? Kimlerle çalıştın?

BARIŞ ÖZKIRIŞ: Yaklaşık bir yıl önce kadim dostum, usta müzisyen Meltem Taşkıran ile tekrar bir araya geldik ve yoğun bir şekilde şan,solfej ve repertuar dersleri almaya başladım. Takip eden aylarda, öğrencilerimin ve danışanlarımın büyük bir kısmı kadınlardan oluştuğu için, onların sorunlarına ve hikayelerine değinen şarkı sözleri yazmaya başladım. Bu sözlerin içinden beğendiklerimizi Meltem bestelemeye başladı. Sonrasında,genç ve yetenekli aranjör Okan Barut ile şarkıların altyapıları hazırlandı ve ortaya “üç kadın üç rüya” içerikli müzik projesi çıktı. Üç farklı kişilik tipindeki kadınlara yazılmış üç farklı stildeki şarkıdan oluşan bu projenin görsel platforma taşınması için ise, fotoğrafçı ve yönetmen Melih Vatansever ile beraber çalıştık.

unnamed

ŞEHNAZ GÜL: “Deniz Oldum” isimli şarkına klip çektin.Klipte sana Hande Kazonova eşlik etmiş.Kendisiyle tanışıklığınız ortak alanınız astroloji sayesinde mi oldu yoksa?

BARI ÖZKIRIŞ: Aynen öyle oldu. Daha ilk tanışmada birbirimizi çok sevdik ve yakın arkadaş olduk. Hande astroloji alanında olduğu kadar oyunculuk alanında da çok başarılı… Ricamı kırmayıp klipte başrol oynayarak beni onurlandırdı. İlişkisinde şiddet gören, mutsuz bir kadını muhteşem şekilde canlandırdı.

ŞEHNAZ GÜL: Şarkı sözlerinde ve video kliplerinde bir tema üzerinde yoğunlaşıyormuşsun.Nedir anlatmak istediğin tema?

BARIŞ ÖZKIRIŞ: Albümün kapak fotoğrafında, isminde ve şarkılarda ilişkilerin ve hayatın içinde boğulan insanlara yönelik sembolizm kullandım. Susturulmuş ve dışlanmış olan kişilerin sonuna kadar yanında olmak isterim. Psikoloji yüksek lisans mezunu bir birey olarak temel misyonum insanların ve özellikle kadınların psikolojik sorunlarının çözümünde yardımcı olmak…

ŞEHNAZ GÜL: Yaptığın işe gösterdiğin özen oldukça belli.Harika isimlerden oluşan bir orkestra ve enerjik performansın ile bizlere keyifli bir lansman gecesi hazırlamışsın.Sürekli sahne almayı düşünüyor musun?

BARIŞ ÖZKIRIŞ: Canlı şarkı söylemeyi çok seviyorum. Stüdyo ortamında veya playback şarkı söylemekten çok daha keyifli olduğunu düşünüyorum.Çünkü ; sahnede izleyicinin muhteşem enerjisi bana ayrı bir güç katıyor, müthiş bir haz veriyor. Bundan dolayı, sahne almayı düşünüyorum önümüzdeki aylarda…

ŞEHNAZ GÜL: Çok teşekkür ederim.Son olarak eklemek istediklerin var mı? Oydar hakkındaki düşüncelerini de alabilir miyim?

BARIŞ ÖZKIRIŞ: Benim astroloji videolarımı izleyenler bilir, mottom “sevgiyle kalın, kendinize iyi davranın”… Bu röportajı okuyan herkesin kendini olduğu gibi koşulsuz sevmesini diliyorum. Kendini seven herkesi sevecektir zaten…

Beni sosyal medyada takip etmek isteyenler için adreslerim…

https://www.facebook.com/barisozkiris

https://twitter.com/barisozkiris

Bir Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.